Dyrektywa niskonapięciowa

Istnieją dwie podstawowe dyrektywy, które odnoszą się do sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Jedna z nich to, omówiona w innym artykule, dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej a druga to dyrektywa dotycząca sprzętu elektrycznego przeznaczonego do użytku w pewnych granicach napięcia znana powszechnie jako dyrektywa niskonapięciowa, której główne założenia zostały przedstawione w tej publikacji.

Dyrektywa niskonapięciowa określa wymagania z zakresu zagrożeń dla bezpieczeństwa i zdrowia związane ze sprzętem elektrycznym przeznaczonym do użytku w zakresach napięcia:

  • 50 – 1000 V prądu przemiennego i
  • 75 – 1500 V prądu stałego.

Zakresy te odnoszą się do napięcia prądu wejściowego lub wyjściowego, nie dotyczą napięć, jakie mogą wystąpić wewnątrz urządzenia.

Pojęcie samego sprzętu elektrycznego nie zostało określone w samej dyrektywie i należy je rozumieć zgodnie ze znaczeniem międzynarodowym czyli jako:

„ pojęcie określające urządzenie używane do wytwarzania, konwersji, przesyłu, dystrybucji lub wykorzystanie energii elektrycznej, takie jak maszyny, transformatory, aparatura rozdzielcza i sterownicza, przyrządy pomiarowe, urządzenia zabezpieczające, przewody instalacji elektrycznej”

Ogólnie rzecz ujmując jako sprzęt zasilany prądem. Zgodnie z przedstawioną definicją dyrektywa dotyczy wyrobów, zarówno konsumpcyjnych jak i inwestycyjnych przeznaczonych do działania w określonych przedziałach napięcia. Są to miedzy innymi urządzenia gospodarstwa domowego, sprzęt informatyczny, sprzęt audiowizualny, oświetleniowy, osprzęt instalacji elektrycznej, silniki elektryczne, prądnice prądu stałego, itp. W załączniku do dyrektywy są też wymienione wyroby wyłączone z zakresu i są tam wymienione wyroby objęte zakresem innych dyrektyw, wyroby, które nie zostały objęte żadną z istniejących dyrektyw a także niektóre zjawiska (np. zakłócenia radioelektryczne).

Musisz pamiętać, że każdy wyrób wprowadzany do obrotu, żeby mógł być oznakowany znakiem CE, musi spełniać wymagania zasadnicze wszystkich dyrektyw, którym podlega, a dyrektywa niskonapięciowa bardzo często jest powiązana z innymi. Najczęściej są to:

  • Dyrektywa o kompatybilności elektromagnetycznej (EMC) 2004/108/WE
  • Dyrektywa dotycząca urządzeń radiowych i końcowych urządzeń telekomunikacyjnych oraz wzajemnym uznawaniu ich zgodności (RTTE) 1999/5/WE
  • Dyrektywa dotycząca urządzeń spalających paliwa gazowe (GAD) 2009/142/WE
  • Dyrektywa dotycząca ogólnego bezpieczeństwa wyrobów 2001/95/WE.

Dalsze istotne informacje dotyczące dyrektywy niskonapięciowej LVD, oznakowania CE, procedur oceny zgodności oraz dokumentacji technicznej przedstawię już wkrótce.

 

Autor: Krystyna Rudek

Scroll to Top