EN 1090 – Co to za norma i komu jest potrzebna?

Norma PN-EN 1090 „Wykonanie konstrukcji stalowych i aluminiowych” składa się z trzech części:

  • Część 1- Zasady oceny zgodności elementów konstrukcyjnych;
  • Część 2 – Wymagania techniczne dotyczące konstrukcji stalowych;
  • Część 3 – Wymagania techniczne dotyczące konstrukcji aluminiowych.

W swej pierwszej części zawiera wymagania, spełnienie, których jest konieczne dla przeprowadzenia oceny zgodności właściwości wyrobu budowlanego przed jego wprowadzeniem na rynek. Dokonanie takiej oceny pozwala na oznakowanie wyrobu znakiem CE.

Tylko ta część normy jest norma zharmonizowaną z dyrektywą budowlaną 89/106/EWG i jest stosowana w certyfikacji producentów konstrukcji spawanych (stalowych i aluminiowych).
Dla przeprowadzenia takiej oceny zgodności koniecznym jest opracowanie, wdrożenie i certyfikowanie udokumentowanego systemu Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP/FPC).

Norma w punkcie 6.3 podaje miedzy innymi wymagania w stosunku do:

  • kluczowego personelu, odpowiedzialnego za zarządzanie, wykonanie i sprawdzanie prac mających wpływ na zgodność wyrobu,
  • wyposażenia stosowanego do produkcji, pomiarów i kontroli,
  • procesu projektowania, (jeśli producent prowadzi taki proces),
  • wyrobów konstrukcyjnych stosowanych w produkcji
  • specyfikacji elementu
  • oceny wyrobu
  • postępowania z wyrobem niezgodnym

Ważnym jest, że system FPC powinien objąć wszystkie stosowane w procesie wytwarzania procesy specjalne: projektowanie, spawanie, zabezpieczenie przed korozją, łączenie z wykorzystaniem łączników mechanicznych, kontrolę i badania.

W załączniku A zawiera informacje dotyczące wytycznych do opracowania specyfikacji elementów konstrukcyjnych. W załączniku „B” określa działania prowadzone podczas oceny zakładowej kontroli produkcji. W załączniku „ZA” ustala warunki oznakowania symbolem CE metalowych elementów konstrukcyjnych oraz wytyczne do opracowania deklaracji zgodności.

Koniecznym jest spełnienie wymagań podanych w części 2 – dla konstrukcji stalowych i części 3 – dla konstrukcji aluminiowych.

Ważne:

Po upływie okresu przejściowego na wdrożenie normy (01.07.2014) każdy wytwórca wprowadzający wyrób konstrukcyjny na rynek będzie zobowiązany do wystawienia deklaracji zgodności i oznakowania wyrobu znakiem CE, a tym samym zobowiązany będzie do wdrożenia w swojej organizacji systemu zakładowej kontroli produkcji (ZKP/FPC).

 

Autor: Jerzy Kozłowski


 

 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

Scroll to Top