IKMJ » Jak, w prosty sposób, zapanować nad nadzorem dokumentacji w laboratorium akredytowanym? IKMJJak, w prosty sposób, zapanować nad nadzorem dokumentacji w laboratorium akredytowanym? | Jak, w prosty sposób, zapanować nad nadzorem dokumentacji w laboratorium akredytowanym? – IKMJ Jak, w prosty sposób, zapanować nad nadzorem dokumentacji w laboratorium akredytowanym? – IKMJ

Jak, w prosty sposób, zapanować nad nadzorem dokumentacji w laboratorium akredytowanym?

Jednym z największych problemów organizacyjnych w laboratorium akredytowanym na zgodność z normą ISO/IEC 17025 lub ISO 15189 jest opanowanie dokumentów. Norma ISO/IEC 17025 w punkcie 4.3 Nadzór nad dokumentami oraz norma ISO 15189 również  w punkcie 4.3 Kontrola dokumentów (Nadzór nad dokumentami) narzuca na nas, jako laboratorium ubiegające się o akredytację PCA lub tą akredytacje już posiadające, obowiązek zapewnienia porządku w dokumentach (ujmując w dużym skrócie). Jeżeli nie chcemy sięgać po normę lub jej jeszcze nie mamy, to możemy w sposób szybki i łatwy sprawdzić te wymagania w dokumentach przedstawionych na stronie Polskiego Centrum Akredytacji (http://www.pca.gov.pl/?page=dokumenty).

Dla normy ISO 15189:

FAM-02 wyd. 1 z 05.08.09 r.
Przegląd dokumentacji laboratorium medycznego według normy PN-EN ISO 15189:2008 przez auditora wiodącego
FAM-03 
wyd. 1 z 05.08.09 r. 
Przegląd dokumentacji laboratorium medycznego według normy PN-EN ISO 15189:2008 przez auditora technicznego/eksperta

Dla normy ISO/IEC 17025:

FAB-07 wyd. 1 z 15.12.08 r.
Przegląd dokumentacji laboratorium badawczego według normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005 przez auditora wiodącego

FAB-08 wyd. 2 z 30.04.09 r.
Przegląd dokumentacji laboratorium badawczego według normy PN-EN ISO/IEC 17025:2005 przez auditora technicznego/ekspert

 

Jeżeli nie rozwiążemy zagadnienia nadzoru nad dokumentacją w sposób przyjazny dla użytkowników, a więc naszych pracowników, utrudnienia związane z nadmierną biurokracją będą się za nami ciągły przez lata. Przedstawię Wam trzy rozwiązania!

Google Apps.

Bardzo prostym w użytkowaniu i spełniającym wszystkie wymagania norm, rozwiązaniem jest Google Apps.  Usługa ta umożliwia zbudowanie struktury organizacyjnej, pełne nadzorowanie dokumentów, poczty elektronicznej, planowanie czasu, oraz wiele innych funkcjonalności. Wdrożenie tego rozwiązania w małym laboratorium zajmuje 1 dzień.

 

Office 365

Drugim rozwiązaniem, godnym polecenia jest Office 365. Ma te same funkcjonalności, co Google Apps oraz pełną integrację z pakietem MS Office.  Podobnie jak w przypadku Google, wdrożenie tego rozwiązania zajmuje zwykle 1 dzień.

 

Galactica Hydra

Trzecim rozwiązaniem jest Galactica Hydra, oprogramowanie dedykowane do zarządzania systemami zarządzania jakością, możliwe do wykorzystania w laboratoriach akredytowanych.  Jest to rozwiązanie wymagające około 1 m-ca na wdrożenie.

Autor: Mariusz Mazur

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości

Dane kontaktowe

Siedziba:

os. Strusia 1A, 31-807 Kraków