Wdrożenie podpisu elektronicznego

Kontynuacja:

Metody kryptograficzne
Metody kryptograficzne – podpis elektroniczny

Wdrożenie w firmie podpisu elektronicznego wiąże się z wieloma problemami i trudnościami. Najważniejszym jest przekonanie ludzi do korzystania z tego rodzaju podpisu, zamiast tradycyjnego podpisu oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej jak i informatycznej niezbędnej do użytkowania podpisu elektronicznego. Ten właśnie fakt może być również jednym z powodów małej popularności podpisu elektronicznego. W skrócie przedstawię schemat działania podpisu elektronicznego:

  • Po pierwsze należy posiadać kartę podpisu elektronicznego;
  • Po drugie czytnik kart podpisu elektronicznego;
  • I po trzecie odpowiednie oprogramowanie komputerowe pozwalające na rozszyfrowanie dokumentu podpisanego w ten sposób.

Implementacja podpisu elektronicznego w firmie sprowadza się więc głównie do przygotowania kart podpisów elektronicznych dla pracowników, którzy będą używali tego rodzaju podpisu.

Następnym krokiem jest zamontowanie odpowiednich czytników kart podpisów elektronicznych, pozwalającej na zaszyfrowanie informacji, które będą podpisane elektronicznie.

Ostatnim elementem wymaganym do prawidłowego i efektywnego  funkcjonowania podpisu elektronicznego, jest odpowiednie oprogramowanie pozwalające na komunikację pomiędzy komputerem, a czytnikiem karty podpisu elektronicznego i samą kartą podpisu elektronicznego. Posiadając wszystkie wymienione elementy możemy zacząć posługiwać się podpisem elektronicznym.

 

Autor: Marcin Pietrucha

 

Scroll to Top