ZKP – Zakładowa kontrola produkcji

Czym jest Zakładowa Kontrola Produkcji?

Zakładowa kontrola produkcji jak sama nazwa wskazuje jest systemem mającym na celu zapewnienie jednolitej, znormalizowanej i poprawnej metody kontrolowania procesów występujących w naszej organizacji. Chcąc dostarczać naszym klientom wyroby o najwyższych jakościowo parametrach, musimy zadbać o odpowiednią kontrolę (w rozumieniu normatywnym – weryfikację i walidację) wyrobów. Jak tego dokonać? Jak to osiągnąć?

Wdrożenie tego systemu opiera się o wymagania normy ISO 9001. Przedsiębiorstwa posiadające certyfikat zarządzania jakością, automatycznie spełniają wymagania stawiane dla systemu ZKP. Inne organizacje chcąc wdrożyć system zakładowej kontroli produkcji, muszą opierać się na wytycznych ISO 9001.

Posiadając wdrożony system zakładowej kontroli produkcji zapewniamy naszej organizacji:

  • Spełnienie wymagań prawnych obowiązujących w naszym kraju – niewielu o tym wie, ale posiadanie zakładowej kontroli produkcji w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oceny zgodności – jest obowiązkowe DLA KAŻDEGO PRODUCENTA WYROBÓW BUDOWLANYCH. A więc, niezależnie czy znakujemy nasze wyroby znakiem CE pod kątem dyrektywy CPD, czy znakiem budowlanym – musimy posiadać wdrożony (czasami nawet certyfikowany) system zakładowej kontroli produkcji.
  • Objęcie kontroli nad produkcją, a co za tym idzie zmniejszenie wadliwości produktu. Jak każdemu wiadomo czas to pieniądz – dzięki systemowi ZKP oszczędzamy na kosztach związanych z obsługą reklamacji, czy też z przestojami naszego parku maszynowego.
  • Minimalizację ilości reklamacji klientów – dzięki ZKP nasze produkty są poddawane szczegółowej weryfikacji i walidacji (kontroli). Zastosowanie technik statystycznych podczas kontroli jakości pozwala na eliminacje większości wyrobów niezgodnych występujących w naszym zakładzie produkcyjnym.
  • Zwiększenie prestiżu firmy – za pośrednictwem certyfikatu ZKP udowadniamy naszym klientom i dostawcom, że jesteśmy godnymi partnerami w biznesie. Posiadanie wdrożonej zakładowej kontroli produkcji będzie świadczyło o naszym zainteresowaniu organizacją, o nowoczesnym podejściu do systemów zarządzania, które usprawniają naszą firmę!

Zakładowa kontrola produkcji to także dbanie o bezpieczeństwo naszych pracowników – podczas wdrożenia kładziemy szczególny nacisk na sprawy związane z BHP, czym do skutkuje – podniesieniem bezpieczeństwa pracy. Zmniejszenie wypadkowości oznacza minimalizacje ryzyka związanego z przestojem naszej produkcji.

Zakładowa kontrola produkcji, a oznakowanie CE:

Jest tylko jedna rzecz, która przychodzi na myśl łącząc te dwa tematy. Jedno słowo. OBOWIĄZEK. Zgodnie z ustawą o systemie oceny zgodności, rozporządzeniami powołanymi przez ustawę, a także zgodnie z dyrektywa budowlaną CPD 89/106/EEC, każdy wytwórca wyrobu budowlanego musi posiadać wdrożony w swoim zakładzie system zakładowej kontroli produkcji.

Wyróżniamy dwa rodzaje ZKP – certyfikowana i niecertyfikowana.

Który rodzaj ZKP musisz posiadać ?

Zależne jest to od systemu oceny zgodności jaki jest przyznany do oceny Twojego produktu. Im wyższe wymagania stawiane produktowi, tym większe prawdopodobieństwo, iż będziesz musiał wystąpić o certyfikacje swojego ZKP. Te zależności prezentuje poniższa tabela:

Jeżeli masz problemy z przyporządkowaniem systemu oceny zgodności do swojego wyrobu – zadzwoń do nas – szybko i pewnie pomożemy Ci rozwiązać nurtujący Cię problem, fachowo doradzimy ścieżkę, którą najlepiej podążać!

Ile kosztują wdrożenie i certyfikat ZKP?

Poznaj szacunkowy koszt wdrożenia systemu ZKP

Bezpłatna wycena certyfikatu ZKP

Chcesz uzyskać wiążącą ofertę na wdrożenie ZKP i poznać koszt certyfikatu ZKP?

Zobacz pozostałe usługi i produkty ZKP i ISO

Scroll to Top