Jak wdrożyć AQAP 2110

Wiele osób może powiedzieć że jest to zadanie trudne, lecz przy odpowiednim podejściu, wdrożenie i przygotowanie się do certyfikacji AQAP 2110 jest zadaniem prostym, łatwym i przyjemnym. Przedstawię Wam jak to zrobić.

Uwaga:

Opis przedstawia podejście przy założeniu braku jakichkolwiek systemów w firmie.

Krok 1: Jak ustalić zespół AQAP 2110?

Pierwszym zadaniem jakie realizujemy to wyznaczenie osób, które będą pilotować całe wdrożenie. Musi to być jedna osoba z zarządu lub wyższego kierownictwa oraz co najmniej jedna osoba, która będzie operacyjna (wiadome jest że zarząd z reguły ma co robić).

Krok 2: Jakie normy kupić, aby wdrożyć AQAP 2110?

Wchodzimy na stronę https://sklep.pkn.pl/ i kupujemy normy (najlepiej w formie PDF, można zrobić wydruk):

  1. PN-EN ISO 9001:2015-10 – Systemy zarządzania jakością – Wymagania – https://sklep.pkn.pl/pn-en-iso-9001-2015-10p.html
  2. PN-ISO 31000:2018-08 – Zarządzanie ryzykiem – Wytyczne – https://sklep.pkn.pl/pn-iso-31000-2018-08e.html
  3. PN-EN ISO 10012:2004 – Systemy zarządzania pomiarami – Wymagania dotyczące procesów pomiarowych i wyposażenia pomiarowego https://sklep.pkn.pl/pn-en-iso-10012-2004p.html
  4. PN-ISO 10007:2018-05 – Zarządzanie jakością – Wytyczne zarządzania konfiguracją https://sklep.pkn.pl/pn-iso-10007-2018-05e.html

Następnie wchodzimy na stronę https://wcnjik.wp.mil.pl/pl/pages/jakosc-i-akredytacja/ i pobieramy:

  1. AQAP 2110 Wymagania NATO dotyczące zapewnienia jakości w projektowaniu, pracach rozwojowych i produkcji wydanie D wersja 1
  2. AQAP 2105 Wymagania NATO dotyczące planów jakości wydanie C wersja 1

Krok 3: Jakie normy przeczytać aby wdrożyć AQAP 2110?

Naszym następnym zadaniem jest przeczytanie tych dokumentów – powodzenia 🙂

Niestety, musimy przeczytać wszystkie publikacje. Sugeruję abyście lekturę zaczęli od AQAP 2110, następnie przeczytali ISO 9001, potem ISO 10012. ISO 31000 możecie przeczytać (nikt się nie obrazi jeśli tego nie zrobicie). Natomiast ISO 10007 i AQAP 2105 zostawiamy sobie na sam koniec.

Krok 4: Jak wdrożyć ISO 9001?

Tutaj z pomocą przychodzi Wam nasz Przewodnik systemu zarządzania jakością – Jak wdrożyć ISO 9001:2015?, który znajdziecie na stronie https://ikmj.com/przewodnik-do-systemu-zarzadzania-jakoscia-jak-wdrozyc-iso-9001/. Postępujcie zgodnie z nim, krok po kroku.

Krok 5: Jak powołać Pełnomocnika AQAP 2110?

Po wdrożeniu ISO 9001 mamy już powołanego Pełnomocnika Systemu Zarządzania ISO 9001 i zadeklarowany zakres wdrożenia i obowiązywania systemu zarządzania jakością zgodnego z ISO 9001.

Teraz wydajemy drugie zarządzenie, w którym deklarujemy że:

  • nasz system zarządzania jakością jest również zgodny z AQAP 2110
  • Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością czuwa (nadzoruje, zarządza i raportuje do szefostwa firmy) nad procesami wynikającymi z wymagań AQAP 2110
  • wskazujemy osobę odpowiedzialną za prowadzenie rozmów z Zamawiającym/GQAR (RPW) – może to być Pełnomocnik Systemu lub Dyrektor odpowiedzialny za sprzedaż i realizację zamówienia
  • wskazujemy osobę odpowiedzialną za nadzorowanie jakości naszych towarów lub usług – osoba ta ma możliwość podejmowania niezbędnych decyzji w zakresie jakości – powinien to być Pełnomocnik Systemu.

Deklaracja wdrożenia AQAP 2110 powinna zostać wydana jako uchwała zarządu lub zarządzenie. Oczywiście musimy pamiętać o tym, aby nazwy stanowisk i zakresy obowiązków odpowiedzialności zgadzały się na wszystkich dokumentach (procedurach, umowach o pracę, schemacie organizacyjnym, wizytówkach i pieczątkach).

Krok 6: Jak napisać procedurę systemu zarządzania pomiarami (ISO 10012)?

Zgodnie z wymaganiami AQAP 2110 mamy ustanowić system zarządzania pomiarami zgodny z ISO 10012. W tym celu musimy napisać procedurę w opiszemy następujące zasady:

  • wyznaczenie celów spójności pomiarowej systemu pomiarowego,
  • zapewnienie spójności metrologicznej posiadanych przyrządów pomiarowych,
  • zapewnienie nadzoru nad badaniem niezgodnym (zapobieganie powstawaniu badania niezgodnego).

Idąc po kolej tworzymy procedurę:

Krok 1: Cel procesu

najpierw ustalamy cel procedury systemu zarządzania pomiarami. Celem tym jest “zapewnienie spójności metrologicznej systemu pomiarowego”. Cel będziemy mierzyć poprzez ilość wykrytych niezgodności dotyczących przyrządów pomiarowych i pomiarów.

Krok 2: Osoba odpowiedzialna za proces

Osobą tą musi być Pełnomocnik Systemu Zarządzania Jakością lub Kierownik Kontroli Jakości (jeżeli takiego posiadamy).

Krok 3: Ustalmy zasady wyznaczania celów spójności pomiarowej systemu pomiarowego

Celami systemu są:

  • zapewnienie spójności metrologicznej przyrządów pomiarowych i wzorców wewnętrznych poprzez okresowe ich wzorcowanie (obecnie wymogiem praktycznym jest aby przy pomiarach precyzyjnych przyrządy pomiarowe i wzorce wewnętrzne były wzorcowane w  akredytowanych laboratoriach wzorcujących, ich listę znajdziecie na stronie: https://www.pca.gov.pl/akredytowane-podmioty/akredytacje-aktywne/laboratoria-wzorcujace),
  • utrzymanie sprawności przyrządów pomiarowych poprzez ich regularne serwisowanie (pamiętamy że po każdym serwisie musimy przyrząd wywzorcować),
  • zapewnienie wymaganej dokładności pomiarów poprzez zapewnienie przyrządów pomiarowych o klasie o rząd wyższej niż wykonywane pomiary.

Cele musi opisać, jak również opisać sposób ich pomiaru. Cele musi zatwierdzić kierownictwo firmy.

Krok 4: Ustalamy proces zapewnienia spójności metrologicznej

W ramach procesy musimy:

  • zinwentaryzować posiadane przyrządy pomiarowe,
  • następnie ustalić jak często będziemy je wzorcować, co możemy robić na dwa sposoby:
    • łatwy, lecz droższy – wysyłać do akredytowanego laboratorium wzorcującego,
    • trudniejszy, lecz tańszy – wzorcować je samodzielnie (do tego musimy zakupić wzorce o klasę dokładniejsze niż przyrządy, które chcemy wzorcować i wywzorcować te wzorce w akredytowanym laboratorium wzorcującym),
  • po każdym wzorcowaniu oznaczyć przyrząd nalepką (najlepiej zieloną) aby personel wiedział że jest sprawny,
  • ustalić zasadę, że przyrządy uszkodzone (nawet lekko) oddajemy do serwisowania i wzorcowania.

Krok 5: Ustalamy zasady unikania błędów w pomiarach

Zgodnie z wymaganiami AQAP 2110 w przypadku, gdy wykryjemy że przyrząd pomiarowy, którego używaliśmy wskazywał nieprawidłowe wartości, musimy anulować wszystkie wykonane nim pomiary, aż do momentu uzyskania pewności, że jego wskazania były zgodne ze wzorcem. W praktyce, jeżeli nie mamy żadnych kontroli wewnętrznych, to mamy tą pewność (i dowód w postaci świadectwa wzorcowania), gdy odbieramy przyrząd z wzorcowania.

Aby uniknąć tej sytuacji musimy zakupić wzorzec wewnętrzny (o rząd wielkości dokładniejszy niż przyrząd do którego go będziemy stosować) do danego rodzaju pomiaru i  wywzorcować go w akredytowanym laboratorium wzorcującym. Następnie za pomocą tego wzorca przed każdą serią pomiarów (np. na początku zmiany) wykonujemy trzy pomiary przyrządem pomiarowym, co zapisujemy. Teraz możemy wykonać pomiary. Na koniec serii pomiarów znowu mierzymy wzorzec i zapisujemy wartości. Jeżeli wynik pomiarów wzorca z przed serii pomiarów i po serii pomiarów się zgadzają, mamy dowód że pomiary były zgodne.

Krok 7: Jak napisać procedurę obsługi zapytań NATO?

W ramach systemu zarządzania jakością AQAP 2110 musimy posiadać udokumentowaną procedurę obsługi zapytań ofertowych i zaproszeń do przetargów otrzymywanych ze strony GQAR/Zamawiającego.

Celem procesu jest Zapewnienie realizacji zamówienia realizowanego na rzecz NATO lub organu rządowego zgodnie ze specyfikacją zamówienia oraz umową.

Odpowiedzialnym za proces obsługi zapytań ma być osoba upoważniona przez kierownictwo firmy do prowadzenia rozmów handlowych z GQAR lub Zamawiającym.

Stopień realizacji celu mierzymy poprzez ilość niezgodności zgłoszonych przez GQAR lub Zamawiającego do realizowanych przez nas dostaw.

Musimy pamiętać, aby z każdego działania, które wykonujemy w ramach procesu mieć zapis, potwierdzający jego rzetelne wykonanie.

Po otrzymaniu zapytania lub zaproszenia do przetargu ze strony GQAR lub Zamawiającego (może to być jednostka wojskowa, spółka z branży zbrojeniowej, Inspektorat Uzbrojenia lub dowolny inny podmiot ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej) musimy dokonać oceny naszych zdolności technicznych i ekonomicznych do realizacji zamówienia. O wynikach tego przeglądu mamy powiadomić GQAR lub Zamawiającego.

Kolejnym krokiem jest dokonanie oceny ryzyka dla transakcji w celu ustalenia wszystkich zagrożeń jakie mogą wystąpić na etapie ofertowania, realizacji, serwisu gwarancyjnego i serwisu pogwarancyjnego. O wynikach oceny ryzyka informujemy GQAR lub Zamawiającego.

Po wykonaniu tych działań możemy przygotować ofertę i złożyć do GQAR lub Zamawiającego. Czasami zdarza się, że GQAR lub Zamawiający jako element oferty wymaga przygotowania planu jakości i planu zarządzania konfiguracją.

W przypadku, gdy wygramy konkurs lub przetarg, po otrzymaniu informacji o wygranej, musimy powiadomić GQAR lub Zamawiającego o przyjęciu zamówienia i możemy przystępować do realizacji.

 

Autor: Mariusz Mazur (5164)

 


 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

 

 

 

Scroll to Top