Wytyczne ILAC (SERIA G)

Za stroną: https://ilac.org/publications-and-resources/ilac-guidance-series/

Wytyczne ILAC dla jednostek akredytujących i akredytowanych organizacji mogą dostarczać informacji na temat interpretacji kryteriów akredytacji dla konkretnych zastosowań.

 

 

ILAC G3: 08/2012 Wytyczne dotyczące kursów szkoleniowych dla oceniających stosowanych przez jednostki akredytujące
Wytyczne te zostały opracowane, aby pomóc jednostkom akredytującym w tworzeniu kursów szkoleniowych zgodnych z praktyką międzynarodową, które umożliwią im stworzenie wiodących asesorów i ekspertów technicznych, których potrzebują. Ponadto wytyczne dotyczące klasyfikacji niezgodności, wcześniej zawarte w ILAC G20, zostały włączone do załącznika A do niniejszego dokumentu.

ILAC G7: 02/2016 Wymagania akredytacyjne i kryteria operacyjne dla laboratoriów wyścigowych
Celem tego dokumentu jest dostarczenie: Część A: Zestawienie wymagań związanych z metodą testowania dla laboratoriów wyścigów konnych, które przedłożyły jednostki akredytujące. Część B: Zalecenia dotyczące ustalenia obecności zabronionych substancji uzgodnionych w branży wyścigów konnych. Część C: Dodatkowe zalecenia dotyczące zgodności z odpowiednią specyfikacją działania oraz przyjęcie zharmonizowanych definicji terminów powszechnie stosowanych przez chemików wyścigowych.

ILAC G8: 03/2009 Wytyczne dotyczące zgłaszania zgodności ze specyfikacją – w trakcie przeglądu
Niniejszy dokument zawiera wytyczne dla laboratoriów badawczych i kalibracyjnych (i ich klientów) w odniesieniu do decyzji i zgłaszania zgodności lub niezgodności z określonymi wymaganiami. Wymogi prawne lub regulacyjne dotyczące zgłaszania zgodności mają pierwszeństwo przed tymi wytycznymi.

(Proponowana zmiana jest potencjalnie obszerna, aby zapewnić ciągłe dostosowanie do ISO / IEC 17025 i GUM. Ponadto ankieta i warsztaty dotyczące tego tematu wskazały, że ten dokument jest wykorzystywany na różne sposoby przez jednostki akredytujące, a zastosowania raportowania zgodności stają się bardziej złożony, dlatego dokument zostanie poddany gruntownej przeróbce.)

ILAC G11: 07/2006 Wytyczne ILAC w sprawie kwalifikacji i kompetencji oceniających i ekspertów technicznych – w trakcie przeglądu
Niniejszy dokument interpretuje i wzmacnia wymagania ISO / IEC 17011 dotyczące odpowiedniej procedury kwalifikowania i monitorowania wydajności asesorów i opisuje kryteria dla wiodących asesorów i ekspertów technicznych.

(Proponowana rewizja jest obszerna i jest przeprowadzana w połączeniu z IAF, jeśli to właściwe. Obejmuje ona zawartość ILAC G3 i obejmie oczekiwane kompetencje, szkolenia i ocenę umiejętności członków zespołu oceniającego.)

ILAC G17: 2002 Wprowadzenie pojęcia niepewności pomiaru w testowaniu w powiązaniu z zastosowaniem normy ISO / IEC 17025 – w rewizji
Niniejszy dokument opisuje, w jaki sposób należy wprowadzić pojęcie niepewności pomiaru, biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy. Uświadamia się, że podczas wdrażania normy ISO / IEC 17025 potrzebne będą odpowiednie wytyczne dla poszczególnych sektorów. Jednak harmonizacja stosowania zasad niepewności pomiaru w testach między różnymi dyscyplinami, sektorami przemysłu i gospodarkami powinna pozostać głównym celem.

(Proponowane zmiany są zawieszone do czasu zakończenia bieżących zmian ISO / IEC 17025 i GUM w odniesieniu do tego tematu.)

ILAC G18: 04/2010 Wytyczne dotyczące formułowania zakresów akredytacji dla laboratoriów – w trakcie przeglądu
Celem niniejszej publikacji jest dostarczenie informacji o tym, jak zdefiniować zakres akredytacji i określić niektóre kryteria i sposoby oceny zakresu w celu zapewnienia praktycznych wskazówek dotyczących skutecznego i zharmonizowanego stosowania odpowiednich norm międzynarodowych. Główne części dotyczą wdrożenia stanu praktyki opisywania zakresu akredytacji laboratoriów do modyfikowania metod lub projektowania nowych metod przewidzianych w ISO / IEC 17025, § 1.6, 5.4.3 i 5.4.4.

(Proponowana rewizja obejmuje przegląd zakresu tego dokumentu, a także współpracę z Komisją Kontroli w tej sprawie).

ILAC G19: 08/2014 Moduły w procesie kryminalistyki
Niniejszy dokument ma na celu dostarczenie wskazówek dla jednostek kryminalistycznych zajmujących się badaniem i testowaniem w procesie nauk kryminalistycznych poprzez zapewnienie zastosowania ISO / IEC 17025 i ISO / IEC 17020.

ILAC G21: 09/2012 Akredytacja transgraniczna – zasady współpracy – w trakcie przeglądu
Dokument ten został po raz pierwszy zatwierdzony przez Zgromadzenie Ogólne ILAC w 2001 r. Jako kodeks dobrej praktyki dla organów członkowskich ILAC. Zasady określone w tym dokumencie służą wzmocnieniu międzynarodowej sieci jednostek akredytujących poprzez Porozumienie ILAC. Ten dokument został poprawiony i zatwierdzony do publikacji po zatwierdzeniu przez członkostwo ILAC.

(Proponowana zmiana wynika z obszernych informacji zwrotnych z warsztatów dotyczących akredytacji transgranicznej i współpracy między jednostkami akredytującymi i może skutkować przejściem zmienionego dokumentu do kategorii serii P).

ILAC G24: 2007 Wytyczne dotyczące określania interwałów kalibracji przyrządów pomiarowych – w trakcie przeglądu
Celem tego dokumentu jest dostarczenie laboratoriom, w szczególności podczas konfigurowania systemu kalibracji, wskazówek dotyczących określania interwałów kalibracji. Ten dokument określa i opisuje metody, które są dostępne i znane z oceny interwałów kalibracji.

(Proponowana zmiana jest tylko przeglądem systematycznym, aby zapewnić aktualność dokumentu.)

ILAC G26: 11/2018 Wytyczne dotyczące wdrażania programu akredytacji medycznej
Jest to praktyczny przewodnik dla jednostek akredytujących wdrażających system akredytacji laboratoriów medycznych przy użyciu normy ISO 15189. Określa on kluczowe aspekty normy, wskazuje jej unikalny element i zapewnia porady dotyczące opracowania i utrzymania programu akredytacji opartego na ISO 15189 .

ILAC G27: 06/2017 Wskazówki dotyczące pomiarów wykonywanych w ramach procesu kontroli
Niniejszy dokument ma na celu dostarczenie wskazówek dotyczących pomiarów przeprowadzanych w ramach działań kontrolnych zarówno dla jednostek kontrolujących, jak i jednostek akredytujących oceniających jednostki kontrolujące. Głównym celem niniejszych wytycznych jest pomoc w zapewnieniu ważności pomiarów wykonywanych w ramach inspekcji przeprowadzanych zgodnie z ISO / IEC 17020. Dostarcza również przykładów poprzez studia przypadków pomiarów przeprowadzonych podczas inspekcji, które mogą wymagać uwzględnienia wymagania zawarte w ISO / IEC 17025 i ISO 15189.

ILAC G28: 07/2018 Wytyczne dotyczące formułowania zakresów akredytacji dla organów kontrolnych
Celem tego dokumentu jest pomoc jednostkom akredytującym w konsekwentnym spełnianiu wymagań ISO / IEC 17011: 2017 związanych z zakresami akredytacji dla akredytacji jednostki inspekcyjnej oraz zachęcanie do skutecznego i zharmonizowanego podejścia do zakresów między jednostkami akredytującymi w odniesieniu do ISO / IEC 17020: 2012.

Scroll to Top