Jak nadzorować maszyny, narzędzia i przyrządy pomiarowe?

Dlaczego należy nadzorować maszyny, narzędzia i przyrządy pomiarowe?

Podczas wielu audytów wewnętrznych i certyfikujących, spotkałem się z jednym prostym problemem – narzędzia i przyrządy pomiarowe nie są nadzorowane.

Czy jest to powód do obaw? Tak, gdyż może generować duże ilości reklamacji, a to są koszty!

Wyjaśniam o co chodzi.
Wymogiem wszystkich norm, w których zawarte są wymagania dla systemów zarządzania jakością (ISO 9001, IATF 16949, AQAO 2110, AS 9000, TL 9000) jest zapewnienie nadzoru nad infrastrukturą (maszyny i urządzenia, narzędzia) wykorzystywaną w ofertowaniu i produkcji lub świadczeniu usługi oraz zapewnienie nadzoru nad przyrządami pomiarowymi wykorzystywanymi w ofertowaniu i również w produkcji lub świadczeniu usługi.

Dlaczego jest to tak ważne?

Najpierw maszyny i urządzenia oraz narzędzi.
Znakomita większość z nich wymaga okresowych przeglądów (wymian pasków, zębatek, smarów, filtrów, itp). Brak wymiany często powoduje awarie, a te powodują przestoje. Opóźnienie w produkcji to opóźnienie w dostawie, a tego nikt nie lubi. Czasem kary umowne, a na pewno utrata reputacji.
Maszyna, czy narzędzie, które dawno nie widziało serwisu może powodować naruszenie przyjętych tolerancji wymiarów (wiertarka z “lekko” zużytym łożyskiem, itp, rozwierci otwór, zamiast go wywiercić). To znowu powoduje reklamacje, reputacja leci, a i kara umowna się zdarzy.

Teraz przyrządy pomiarowe.
Przyrządy pomiarowe służą do pomiaru wartości, np długości. Gdy mierzymy na tzw. “oko”, (np. 1 metr +/- 10 cm) to że przyrząd pomiarowy ma duży błąd wskazań, nam nie przeszkadza . Problem zaczyna się, gdy wymagana jest wysoka dokładność pomiarów, a tolerancja jest małą (np. 1 000 metrów +/- 10 cm).

Błędy w pomiarach powodują reklamację, a reklamacji nie lubimy. Aby się przed nimi ustrzec trzeba robić poniższe rzeczy:

  1. spisać wszystkie przyrządy pomiarowe
  2. określić klasę dokładności pomiarów każdego z nich
  3. przeprowadzić wzorcowanie każdego z nich i określić datę następnego. W przypadku urządzeń i narzędzi dokonujemy przeglądów i planujemy następne. Przyznam szczerze, że jest przy tym dużo pisania i planowania.

To właśnie jest nadzór nad urządzeniami i przyrządami pomiarowymi.

Aby nadzór nad przyrządami pomiarowymi i urządzeniami był prosty, łatwy i przyjemny należy do niego wykorzystywać dowolne narzędzie. Dzięki niemu wykonamy:

  1. inwentaryzację maszyn, urządzeń, narzędzi
  2. inwentaryzację przyrządów pomiarowych
  3. ustalimy daty serwisów i remontów
  4. ustalimy daty wzorcowań i sprawdzeń
  5. zidentyfikujemy klasy dokładności maszyn, urządzeń, narzędzi i przyrządów pomiarowych
  6. w jednym miejscu będziemy mieli skany wszystkich dokumentów!

Klik i masz co chcesz 🙂
Dzięki narzędziom jest łatwiej!

 

 

Autor: Mariusz Mazur (1789)

 

 

Scroll to Top