Zarządzanie środowiskiem z opłaty środowiskowe

Norma ISO 14001 dotycząca systemu zarządzania środowiskowego wymaga od przedsiębiorców, którzy posiadają wdrożony system środowiskowy w swojej organizacji spełnienia zarówno wymagań podyktowanych normą, jak również spełnienia wymagań prawnych.

Jednym z obowiązujących wymogów prawnych zgodnie z Ustawą z dn. 27 kwietnia 2001 r. – Prawo Ochrony Środowiska jest składanie sprawozdania z korzystania ze środowiska. Sprawozdanie to powinien składać niemalże każdy przedsiębiorca, powodem obowiązku wypełnienia deklaracji środowiskowej jest już eksploatowany w organizacji pojazd mechaniczny o napędzie spalinowym.

Przeważnie powodem pojawienia się obowiązku składania sprawozdania środowiskowego oraz zakwalifikowania przedsiębiorcy do uiszczenia opłaty środowiskowej jest wykorzystanie w prowadzonej działalności gospodarczej pojazdu samochodowego. Nie jest to jedyny przypadek, przepisy określają, że za korzystanie ze środowiska płacić muszą również osoby prowadzące działalność wytwórczą w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, chowu lub hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego oraz osoby wykonujące zawód medyczny w ramach indywidualnej praktyki lub indywidualnej specjalistycznej praktyki.

Podmiotem korzystającym ze środowiska jest także jednostka organizacyjna niebędąca przedsiębiorcą a będąca osobą fizyczną, jeżeli korzysta ze środowiska w zakresie, w jakim korzystanie to wymaga pozwolenia.

Opłaty z tytułu eksploatacji samochodu w prowadzonej działalności nalicza się wg ilości zużytego paliwa oraz klasy emisji spalin silników zastosowanych w używanych pojazdach.    Sprawozdanie z korzystania ze środowiska należy złożyć w formie papierowej we właściwym ze względu na miejsce korzystania ze środowiska Urzędzie Marszałkowskim osobiście lub wysłać pocztą listem poleconym.

Za emisję zanieczyszczeń do powietrza, za pobór wód, wprowadzanie ścieków do środowiska, za składowanie odpadów, sprawozdania środowiskowe należy składać w poniższych terminach:

  • Do 31 lipca danego roku – za I półrocze roku bieżącego,
  • Do końca stycznia następnego roku – za II półrocze roku ubiegłego.

Przedsiębiorcy nie muszą ponosić opłat środowiskowych jeżeli są one niższe niż 400 zł za okres pół roku. Nie zwalnia to jednak z obowiązku prowadzenie ewidencji i przedstawiania jej właściwym organom.

Przedsiębiorca, który mimo obowiązku, unika składania sprawozdań środowiskowych może narazić siebie i swoją organizację na szereg nieprzychylnych następstw:

  • Naliczenie kar administracyjnych,
  • Kontrolę inspekcji ochrony środowiska,
  • Zapłatę należności za poprzednie lata (do pięciu lat wstecz) wraz z odsetkami,
  • Brak wypełnienia deklaracji lub nieuiszczenie opłat z tytułu korzystanie ze środowiska może prowadzić do odrzucenia oferenta w postępowaniu przetargowym, gdyż coraz częściej stawiany jest taki wymóg w postępowaniach o udzieleniu zamówień publicznych.
  • Podobna sytuacja jak powyżej może nastąpić w przypadku starań przedsiębiorcy o dotację.

 

 

Źródło: Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska – tekst jednolity Dz.U. z 2008r. Nr 25, poz. 150 ze zm.

 

Autor: AJ

Scroll to Top