Dosyć często Klienci proszą nas o przeprowadzenie szkoleń WSK, a podczas rozmowy wychodzi na to że Klient nie handluje bronią. Dlatego wyjaśnię różnicę pomiędzy WSK a Dual Use.
WSK to wewnętrzny system kontroli, który organizacja musi posiadać, gdy dokonuje obrotu uzbrojeniem, czyli – bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi, wyrobami, ich częściami i technologią. Długo można wymieniać rodzaje broni więc przytoczę tu najprostsze i najczęściej spotykane:
- pistolety i karabiny gładkolufowe i amunicja
- pistolety i karabiny gwintowane i amunicja
- moździerze, granatniki i amunicja
- działka oraz działa i amunicja
- bomby, torpedy, rakiety, pociski kierowane
- materiały wybuchowe takie jak popularny plastik (C4), ale też dynamit czy inne substancje wybuchowe
Musimy pamiętać że bronią są też części do pistoletów, karabinów, działek, granatników i wszystkich innych rodzajów broni, a to często dla nas nie jest takie oczywiste.
Szczegółowy wykaz wszelkich rodzajów broni (uzbrojenia) podlegających regulacjom znajdziecie w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie.
W przypadku gdy handlujemy uzbrojeniem szkolimy się z dwóch tematów:
- wewnętrznego systemu kontroli
- obrotu uzbrojeniem na terenie Polski, Unii Europejskiej i krajów trzecich (wszystko poza UE), w tym uzyskiwania zezwolenia indywidualnego
Dual Use to towary podwójnego zastosowania, czyli materiały i rzeczy, które mogą być zastosowana do produkcji cywilnej, jak i do wytwarzania broni biologicznej, chemicznej, jądrowej i termojądrowej.
Sprawę obrotu takimi towarami w Unii Europejskiej reguluje ROZPORZĄDZENIE RADY NR 428/2009 ustanawiające wspólnotowy system kontroli wywozu, transferu, pośrednictwa i tranzytu w odniesieniu do produktów podwójnego zastosowania.
w przypadku gdy handlujemy towarami podwójnego zastosowania (towary Dual use) szkolimy się z jednego tematu:
- obrotu towarami podwójnego zastosowania na terenie Polski, Unii Europejskiej i krajów trzecich (wszystko poza UE), w tym uzyskiwania zezwolenia indywidualnego
Mam nadzieję że to wyjaśnienie pozwoli Wam wybrać właściwe szkolenia.
Autor: Mariusz Mazur (3843)
Masz pytania związane z Systemem Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.