NIS2 i Ustawa o Krajowym Systemie Cyberpezpieczeństwa
CYBERBEZPIECZEŃSTWO
KLUCZOWI i WAŻNI DOSTAWCY
DYREKTYWA NIS2
UKSC
Dyrektywa NIS2 obowiązuje od października 2024r.
Dyrektywa NIS2 (Network and Information Security 2) to nowa regulacja unijna, która ma na celu zwiększenie poziomu cyberbezpieczeństwa w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Zacznie obowiązywać od października 2024 roku i zastąpi dotychczasową Dyrektywę NIS. Nowe przepisy wprowadzają bardziej rygorystyczne wymogi dotyczące zabezpieczeń sieci i systemów informacyjnych, które będą musiały być spełniane przez szerokie spektrum podmiotów, w tym dostawców usług krytycznych oraz dużych firm działających w sektorach kluczowych dla gospodarki.
Polska przygotowuje się do wdrożenia Dyrektywy NIS2 poprzez aktualizację Ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Proces ten jest obecnie na etapie projektu, który ma na celu dostosowanie krajowych przepisów do nowych unijnych wymagań. Nowelizacja ustawy ma na celu zwiększenie odporności na cyberzagrożenia, lepszą współpracę międzynarodową oraz wzmocnienie mechanizmów monitorowania i reagowania na incydenty cybernetyczne.
Kto powinien zastosować wymagania NIS2?
Wymagania Dyrektywy NIS2 powinny być zastosowane przez szeroką grupę podmiotów, które są kluczowe dla funkcjonowania gospodarki i społeczeństwa. Obejmują one:
Podmioty świadczące usługi kluczowe
Dotyczy to m.in. sektora energetycznego, transportowego, wodociągowo-kanalizacyjnego, finansowego, zdrowotnego, usług pocztowych, wytwarzania i dystrybucji chemikaliów, produkcji i dystrybucji żywności, badań naukowych, a także dostawców infrastruktury cyfrowej. Firmy te są zobowiązane do wdrożenia odpowiednich środków bezpieczeństwa oraz do raportowania incydentów cybernetycznych.
Dostawcy usług cyfrowych
NIS2 obejmuje również dostawców usług chmurowych, internetowych platform handlowych, wyszukiwarek internetowych, oraz dostawców usług telekomunikacyjnych.
Administracja publiczna
Organy administracji publicznej, które świadczą kluczowe usługi dla obywateli i gospodarki, również muszą spełniać wymagania dyrektywy, co ma na celu ochronę infrastruktury krytycznej i usług publicznych.
Ważni dostawcy
Pozostali dostawcy wymienieni w załaczniku 2 dyrektywy NIS2
Dyrektywa nakłada obowiązek na te podmioty, aby zapewniły wysoki poziom cyberbezpieczeństwa, co obejmuje zarówno techniczne, jak i organizacyjne środki zabezpieczające.
Jak wdrożyć NIS2?
Oferujemy kompleksowe wsparcie w wdrożeniu wymagań Dyrektywy NIS2. Nasze usługi obejmują diagnozę i ocenę systemu, profesjonalne audyty cyberbezpieczeństwa oraz dedykowane szkolenia dla Twojego zespołu. Zapewniamy pełne wdrożenie systemu bezpieczeństwa, zgodnie z najnowszymi standardami, aby Twoja organizacja była w pełni zgodna z NIS2 i gotowa na wyzwania współczesnego cyberświata.
Z nami bezpieczeństwo Twojej firmy będzie na najwyższym poziomie!
Ile kosztuje NIS2?
Koszt wdrożenia NIS2 zależy od wielu czynników, takich jak wielkość organizacji, stopień zaawansowania obecnych systemów bezpieczeństwa oraz zakres działań niezbędnych do spełnienia wymagań dyrektywy. Może obejmować koszty związane z audytami, szkoleniami, wdrożeniem nowych technologii oraz utrzymaniem i monitorowaniem systemu. Inwestycja w NIS2 to nie tylko konieczność prawna, ale także strategiczne działanie, które chroni przed potencjalnie znacznie większymi kosztami wynikającymi z cyberataków czy kar za niespełnienie wymagań regulacyjnych.
Poznaj szacunkowy koszt dostosowania Twojej organizacji do NIS2. Skorzystaj z kalkulatora wyceny!