Słysząc BRC większość pomyśli „żywność”, musicie wiedzieć że nie tylko.
Organizacja BRC opracowała standardy z powodzeniem stosowane zarówno przez dostawców jak i sprzedawców produktów. Zasadniczo mamy do dyspozycji 4 standardy:
- BRC Global Standard for Food Safety Issue 6
- BRC Global Standard for Packaging and Packaging Materials Issue 4
- BRC Global Standard for Consumer Products Issue 3
- BRC Global Standard for Storage and Distribution Issue 2
O standardzie BRC dla żywności już było, teraz trochę o innych, a konkretnie o jednym. Na tapetę bierzemy standard dla produktów konsumenckich. O czym mowa w standardzie? Generalnie standard zapewnia że spełnienie jego wymagań gwarantuje, że organizacja realizuje procesy bezpiecznie, legalnie z zapewnieniem odpowiedniej jakości, dostarczając produkty spełniające wymagania konsumenta i przepisów prawnych. Krótko, wymagania dla produkcji i produktu zapewniające, że wszystko jest legalne, bezpieczne i odpowiedniej jakości.
Standard dla produktów konsumenckich przeznaczony jest dla produktów innych niż spożywcze, co nie znaczy, że dla wszystkich innych. Precyzując, standardu nie zastosujecie jeśli dostarczacie:
- Produkty dla których BRC opracowało inne standardy (BRC Global Standard for Food Safety),
- Pojazdy silnikowe, chyba że to zabawki, sprzęt sportowy albo pojazdy nie przeznaczone do poruszania się po drogach publicznych,
- Hurtowo paliwa, albo prowadzicie stację benzynową,
- Leki wydawane na receptę,
- Witaminy, minerały i suplementy ziołowe,
- Rośliny, nasiona i materiały zapewniające ich wzrost,
- Żywe zwierzęta.
Pamiętajcie, że standardy typu BRC nie są obowiązkowe… ale wskazane. Klienci patrzą przychylniej na produkt wobec którego stosowano standardy międzynarodowe, krajowe czy branżowe. W niektórych krajach stosowanie standardu dla produktów jest praktyką wspomagającą certyfikacje produktu i głównym sposobem potwierdzenia jego bezpieczeństwa.
Tyle mianem wstępu. Wkrótce będzie więcej. Zapraszam.