Dostępność serwisów i stron internetowych dla każdego 2

Pierwsza część artykułu wprowadza temat dostępności oraz wyjaśnia dlaczego serwis internetowy ma spełniać jej dostępności. Druga część  zawiera praktyczne aspekty zapewnienia dostępności strony internetowej.

Głównym standardem, na którym będziemy się opierać jest WCAG – Web Content Accessibility Guidelines. Może pojawić się pytanie: „Dlaczego?”, skoro była przywoływana norma europejska EN 301 549 V2.1.2 oraz norma międzynarodowa ISO/IEC 405000. Odpowiedź jest bardzo prosta. Wszystkie normy lub akty prawne odwołują się do WCAG albo powielają jego wytyczne.

Istniejącą stronę internetową należy sprawdzić na zgodność z wytycznymi WCAG, czyli przeprowadzić audyt pod kątem jej dostępności.

Jak to zrobić?

Istnieje wiele narzędzi, które pomogą sprawdzić i określić, gdzie i co trzeba poprawić. W3C zaleca korzystać z paska narzędzi dedykowanego programistom stron internetowych dla przeglądarek Chrome, Opera, Firefoks, Internet Explorer. Są to darmowe rozszerzenia, dostępne w kilku językach. Na stronie W3C można również znaleźć podstawowe wskazówki dotyczące sprawdzania dostępności lub skorzystać z narzędzi zautomatyzowanych do przeprowadzenia analizy. Początkowo sprawdzenie jest możliwe i bez ładowania żadnych narzędzi. Można po prostu próbować zmieniać rozmiar tekstu, przeglądać nagłówki i sprawdzać obrazy (ich podpisy i tytuły).

Zobacz podobne  NIS2 - kto musi spełnić wymagania dyrektywy?

W celu przeprowadzenia bardziej dokładnego audytu dostępności strony internetowej dla osób z ograniczonymi możliwościami, warto skorzystać jednak ze zautomatyzowanych narzędzi. W uzasadnionych przypadkach należy je połączyć z badaniami przeprowadzanymi przez użytkowników z niepełnosprawnościami. Narzędzia zautomatyzowane można dość łatwo znaleźć. Dostępne są zarówno rozwiązania darmowe, jak i komercyjne, np. User1st, AChecker, WAVE Web Accessibility Tool. Pamiętajcie, by wykorzystać więcej niż jedno rozwiązanie, aby zapewnić pełne sprawdzenie, wykrycie wszystkich błędów i/lub niedociągnięć na stronie. Innymi słowy, aby ocenić różne aspekty strony, trzeba użyć kilku różnych narzędzi. Organizacjom zobligowanym do zapewnienia dostępności (wg ustawy o dostępności cyfrowej), zaleca się skorzystanie z usług podmiotów oferujących przeprowadzenie badań serwisów internetowych przez użytkowników z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.

Zobacz podobne  NIS vs NIS2

Przy planowaniu opracowania i wdrożenia serwisów internetowych, należy zapewnić umieszczenie w SIWZ wymagań spełnienia aktualnego standardu WCAG 2.1 z wyszczególnieniem konkretnych kryteriów sukcesu oraz poziomu dostępności (A, AA, AAA).

Parametry, które trzeba sprawdzić, aby upewnić się, że strona www jest dostępna

Oto podstawowe wymagania:

  • całość treści na stornie ma logiczną strukturę z wyraźnymi i dobrze zorganizowanymi tytułami i nagłówkami;
  • nagłówki jasno opisują stronę i różnią się od nazw innych stron, aby niewidomi użytkownicy korzystający z czytnika ekranu mogli zrozumieć wszystko bez dodatkowego kontekstu, a użytkownicy o słabym wzroku mogli uzyskać potrzebne informacje;
  • brak tekstu, przycisków oraz wyeliminowanie obrazów, które się świecą lub migają. Może to nie tylko powodować napady padaczkowe, ale również utrudnia czytanie i odebranie informacji dla osób, mających problemy ze wzorkiem;
  • każda część treści wideo ma odpowiednik audio lub transkrypcję, do których można uzyskać dostęp za pomocą narzędzi do czytania ekranu;
  • wszystkie materiały audio muszą mieć zapisy w postaci tekstu, które będą dostępne na tej samej stronie co plik dźwiękowy (audio).
Zobacz podobne  NIS2 - Kluczowe powiązania z normami i aktami prawnymi?

Autor: Maryna Kuczyńska (4073)

 

 

Wróć do poprzedniej części

 


 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

 

 

 

Scroll to Top