Dyrektywa LVD – procedura oceny zgodności i dokumentacja techniczna

W przypadku dyrektywy niskonapięciowej 2006/95/WE występuje tylko jedna procedura oceny zgodności –  wewnętrzna kontrola produkcji (WSK), nie wymagająca udziału jednostki notyfikowanej. Producent wykazuje zgodność z zasadniczymi wymaganiami dyrektywy za pomocą trzech elementów, którymi są:

  • Dokumentacja techniczna
  • Deklaracja zgodności WE
  • Oznakowanie wyrobu znakiem CE.

Dokumentacja techniczna, zgodnie z wymaganiami dyrektywy, musi zawierać informacje, na podstawie których można wykazać zgodność wyrobu z mającymi zastosowanie wymaganiami bezpieczeństwa.  W dyrektywie zostało określone, że dokumentacja techniczna zawiera dane, które dotyczą konstrukcji, produkcji i działania wyrobu, a w szczególności są to:

  • Ogólny opis sprzętu elektrycznego (rodzaj wyrobu, informacje pozwalające na jego identyfikację)
  • Rysunki projektowe, dokładny wykaz części składowych oraz podzespołów (ich zamienników, jeśli są możliwe), informacje o użytych materiałach, schematy obwodów elektrycznych jak również wystawione przez producentów podzespołów deklaracje zgodności WE lub inne certyfikaty wystawione przez strony trzecie.
  • Opisy i wyjaśnienia, które są konieczne do zrozumienia załączonych schematów jak i rysunków oraz  działania samego sprzętu.
  • Wykaz zastosowanych norma zharmonizowanych. A w przypadku gdy nie zostały zastosowane normy opis rozwiązań przyjętych w celu spełnienia wymagań zasadniczych określonych w dyrektywie.
  • Wyniki obliczeń projektowych, które zostały przeprowadzone oraz przeprowadzonych sprawdzeń (jeżeli miały miejsce).
  • Sprawozdania z badań wyrobu.
Zobacz podobne  Planowanie ciągłości działania w organizacjach cz.1

Producent ma obowiązek sporządzenia dokumentacji technicznej przed wprowadzeniem wyrobu do obrotu i przechowywania jej w celach kontroli przez okres minimum 10 lat, od daty wyprodukowania ostatniego egzemplarza.  Istotne jest, że opracowywanie dokumentacji technicznej dla wyrobu jest procesem ciągłym ze względu na możliwości wprowadzania zmian związanych najczęściej z udoskonalaniem wyrobu, ale także ze zmianami w obowiązującym prawie.

Po opracowaniu dokumentacji technicznej producent, lub jego upoważniony przedstawiciel, wystawia deklarację zgodności WE.

Po spełnieniu wyżej określonych wymagań producent umieszcza na wyrobie (lub gdy nie jest to możliwe, na opakowaniu, w instrukcji obsługi, karcie gwarancyjnej) w sposób widoczny, czytelny oraz trwały oznakowanie CE.

 

 Autor: Krystyna Rudek

Scroll to Top