ISO 22000 – efektywny system zarządzania bezpieczeństwem żywności.

ISO 22000 - zarządzanie bezpieczeństwem żywnościZarządzanie bezpieczeństwem żywności.

Podstawową przyczyną zatruć pokarmowych jest brak higieny. Nie przestrzeganie podstawowych zasad sanitarno-higienicznych sprzyja namnażaniu chorobotwórczych bakterii w pożywieniu. Zgodnie z danymi GUS na przestrzeni ostatnich 10 lat zaobserwowano spadek bakteryjnych zatruć pokarmowych w tym Salmonelloz.

Czy jest to skutek wdrażania w firmach produkujących żywność systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodnie z normą ISO 22000?

TAK!

Od 2006 roku funkcjonuje w Polsce międzynarodowy, zharmonizowany standard zapewnienia bezpieczeństwa żywności ISO 22000.

ISO 22000 Systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności – Wymagania dla każdej organizacji należącej do łańcucha żywnościowego posiada następujące cechy:

  • Standard jeden dla wszystkich – międzynarodowy, stosowany przez wszystkie organizacje łańcucha żywnościowego.
  • Obejmuje zasady HACCP
  • Kontrola żywności jest wdrożona, sprawdzana, monitorowana i zarządzana.
  • Skupia się tylko na bezpieczeństwie żywności
Zobacz podobne  Nowa norma ISO/IEC 27001:2022

Organizacje wdrażające system zarządzania bezpieczeństwem żywności zgodnie z ISO 22000, zapewniają identyfikowalność i bezpieczeństwo produkcji zarówno surowców jak i produktów gotowych. Monitorowanie całego procesu produkcyjnego, w tym wspomnianych już surowców pozwala na wykrycie nieprawidłowości na każdym etapie jego trwania. Taki nadzór eliminuje wprowadzenie na rynek produktu zagrażającego zdrowiu.
Głównym celem wdrażania ISO 22000 jest właściwe zaplanowania i zarządzanie wszystkimi działaniami prowadzącymi do wytworzenia produktu o konkretnych walorach jakościowych i higienicznych.

Większość konsumentów uważa, że zatrucia pokarmowe spowodowane są brakiem zachowania higieny podczas produkcji żywności lub w trakcie przygotowania posiłków w restauracjach. Jednakże, większość ekspertów twierdzi, że największym źródłem zachorowań jest brak higieny podczas przygotowywania posiłków w domu.
Czy zarządzasz bezpieczeństwem żywności w swojej kuchni?

Zobacz podobne  Co to jest ISO 9001?

 

Scroll to Top