ISO 22000 vs. ISO9001

Norma ISO 22000 jest w pełni kompatybilna z wymaganiami ISO 9001, z tym że jej przedmiotem jest bezpieczeństwo żywności.  Ponadto norma ISO 22000 w przeciwieństwie do ISO 9001, nie dopuszcza wyłączeń względem wymagań.

Norma  ISO 22000 uwzględnia wymagania specyficzne dla systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności. Określa ona między innymi:

  • opracowanie procedury  reagowania na sytuacje awaryjne oraz
  • wdrożenie programów wstępnych (PRP)
  • analizę zagrożeń dotycząca bezpieczeństwa żywności jako  elementem procesu planowania
  • utrzymywanie programu wycofania z rynku produktu stwarzającego zagrożenie zdrowotne
  • monitorowanie zagrożeń dla produkowanej żywności,

W przeciwieństwie do normy ISO 9001, norma ISO 22000 nie definiuje wymagań dotyczących działań zapobiegawczych. Zarówno elementy programów wstępnych jak i planu HACCP z natury są działaniami, których celem jest zapobieganie wystąpieniu zagrożeń. System ISO 22000 uwzględniając programy wstępne i  plan HACCP, gwarantuje zasadę ciągłego doskonalenia systemu zarządzania.  Monitorując zagrożenia żywności norma ISO 22000 uwzględnia zarówno ewolucje  zagrożeń jak i dostępność nowych technologii, które je monitorują.
Norma ISO 22000 podnosi wymagania dotyczące zarządzania organizacją. Przede wszystkim organizacja musi wykazać, że bezpieczeństwo żywności jest wspierane przez cele biznesowe.

Zobacz podobne  Certyfikaty i ich znaczenie czyli jaki certyfikat i do czego?

Wymagane jest aby planować realizację i zapewnić skuteczność wdrożenia procesów produkcji bezpiecznej żywności. Szczególną uwagę należy zwrócić na wymagania dotyczące zewnętrznej i wewnętrznej komunikacji, które mają zapewnić właściwy obieg informacji na temat jakości zdrowotnej produktu, w całym łańcuchu żywnościowym.

Norma ISO 22000 została stworzona w celu ujednolicenia zasad zarządzania bezpieczeństwem żywności we wszystkich organizacjach będących uczestnikami łańcucha żywnościowego. W odniesieniu do normy ISO 9001, ISO 22000 to norma traktująca zarządzanie jakością indywidualnie dla sektora spożywczego.

 

Scroll to Top