Aby wdrożyć MSW (:) motywacyjny system wynagrodzeń) w przedsiębiorstwie musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie!
Co chcemy osiągnąć wprowadzając MSW?
Odpowiedzi może być kilka:
- Chcemy płacić za wykonanie określonej pracy, nie za bycie w pracy.
To dobra droga. Założenie systemu jest że płacimy za wykonanie określonych zadań, albo osiągnięcie określonych celów. Efektem systemu jest stan, gdzie nie interesuje nas jak długo jesteś w pracy, interesuje nas czy cele, które miałeś wyznaczone, zostały osiągnięte.
- Chcemy podnieść wydajność pracy.
MSW to dopiero początek drogi. System, sam w sobie, nie wpłynie na zwiększenie wydajności pracy. Stworzy rama kultury, w której wydajność będzie opłacalna, co jest pierwszym krokiem do zwiększenia wydajności.
Założeniem systemu jest wypłacanie pracownikowi dwóch składowych wynagrodzenia:
- Podstawy wynagrodzenia. Podstawa może stanowić od 30% do 70% całości wynagrodzenia. Podstawa powinna stanowić jak najmniejszy % udział w całości wynagrodzenia. Im niższa podstawa, tym większa motywacja do wypracowywania premii.
- Premii zadaniowej, której wysokość uzależniona jest od stopnia realizacji powierzonych zadań. Premia może stanowić od 30% do 70% całości wynagrodzenia. Im premia ma większy udział w całości wynagrodzenia, tym większy stopień motywacji pracowników
Jak wdrażać?
- Badamy, za pomocą narzędzia ankietowego, jak pracownicy postrzegają siebie w firmie. To daje nam informacje o tym co może ich motywować, a co demotywować.
- Ustalamy, jakie cele chcemy osiągnąć, wdrażając MSW.
- Ustalmy czynności, jakie wykonywane są przez pracowników – co oni robią?
- Ustalamy, jakie cele mają osiągnąć – po co robią, to co robią?
- Ustalamy, z jaką wydajnością wykonują swoja pracę.
- Na podstawie powyższego tworzymy wzory matematyczne, które opisują wydajność pracy pracowników.
- Na podstawie wzorów ustalamy wynagrodzenie jednostkowe dla poszczególnych zadań i celów. Obliczamy wysokość premii zadaniowej przy założonej wydajności.
- Na podstawie obliczeń, tworzymy regulamin wynagradzania.
Regulamin wynagradzania, możemy wdrożyć, lub poddać walidacji wśród grupy kontrolnej. Nie należy spieszyć się przy wdrażaniu systemu, należy zachować dużą rozwagę.