Producencie/Importerze – główna zaleta – nie łamiesz prawa.
- Wystawiając deklarację zgodności, a więc dokument podsumowujący pozytywne przejście procesu oceny zgodności, gwarantujemy naszym klientom, że nasz wyrób jest bezpieczny. Potencjalny klient mający do wyboru dwa takie same produkty – jeden bez oznaczenia CE, drugi z oznaczeniem CE – wybierze ten bezpieczny (bezpieczniejszy).
- Możesz bezpiecznie wprowadzać wyroby do obrotu, nie narażając się na uciążliwe kontrole z Urzędu Celnego. Mało kto wie, iż większość wyrobów importowanych na teren Unii Europejskiej jest zatrzymywana przez Urząd Celny, a następnie niszczona lub odsyłana do nadawcy.
- Organy odpowiedzialne za kontrolę rynku w tym zakresie, tj. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi na co raz szerszą skalę wyrywkową kontrolę przedsiębiorców na terenie polski. Kontrola wszczęta zostaje również w przypadku wystąpienia szkody na użytkowniku wyrobu.
A co się dzieje, kiedy nie posiadamy oznaczenia CE?
- Przede wszystkim założenia są następujące – osoba odpowiedzialna za wyrób może podlegać karze grzywny do 100000zł. Jeżeli wyrób stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla użytkowników, UOKiK może zdecydować się na wycofanie towarów z rynku (a w najgorszych przypadkach na konieczność wymiany wyrobów naszych klientów na nowe lub zupełne odkupienie od klientów naszych wyrobów). W każdym wypadku oczywiście producent lub importer zobowiązany jest natychmiastowo do przeprowadzenia procedury oceny zgodności, także nieuczciwych/nieświadomych przedsiębiorców nadanie oznaczenia CE nie minie.
- Posiadając oznakowanie CE częściowo ubezpieczamy się na wypadek wystąpienia szkody związanej z naszym produktem. Przedstawiając dokumentację procesu oceny zgodności organom uprawnionym poświadczamy, że dołożyliśmy wszelkich starań, aby nasz wyrób był bezpieczny dla jego przyszłych użytkowników.
- Oznakowania CE oznacza swobodny przepływ towarów na rynku Unii Europejskiej. Będziesz mógł sprzedawać swoje wyroby na całym terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.