Kto, co i jak w GMP/GHP, HACCP, ISO 22000, IFS, BRC?

Kto i co…

GMP/GHP, HACCP, ISO 22000, IFS, BRC dla przedsiębiorców rozpoczynających swoją przygodę z produkcją w sektorze żywności, to skróty kojarzące się z inwestycjami i wymaganiami prawnymi. Dla tych bardziej doświadczonych HACCP to obowiązki i dokumenty wymagane przez wszelkie inspekcje sprawujące nadzór nad podmiotami produkującymi żywność. Wymagania ISO 22000, IFS i BRC wprowadzamy dobrowolnie, by zwiększyć swoją konkurencyjność. Do wdrożenia systemów GMP/GHP i HACCP obliguje nas prawo. Firmy wdrażające HACCP ogłaszają na swoich stronach, że system jest obowiązkowy dla każdego uczestnika łańcucha żywnościowego. Czy na pewno? W końcu zawsze znajdzie się jakiś kruczek.

Chcąc zwiększyć swoją pozycję na rynku producenci i dystrybutorzy decydują się na dalszy krok. Mając wdrożony system HACCP, GMP/GHP ISO 22000 jest na wyciągnięcie ręki. W obecnych czasach niemal każdy szanujący się uczestnik rynku żywnościowego certyfikuje system zarządzania bezpieczeństwem żywności na zgodność z normą ISO 22000.

Zobacz podobne  Jak zarządzać zgodnością? System Zarządzania Zgodnością w oparciu o ISO 37301

Nie zapominajmy też o prawach dyktowanych przez rynek zbytu. Sieci handlowe chcąc dostarczyć konsumentowi produkty najwyższej jakości, stosują systemy IFS lub BRC. Z perspektywy producenta istotne będzie jaki system wdrożony jest w sieci, z którą chce nawiązać współpracę.
Na koniec wisienka na torcie – certyfikacji. Certyfikacja systemów HACCP, ISO 22000 nie jest wymagana prawem, ale pożądana przez kontrahentów. Certyfikacja IFS lub BRC to nieodłączny element wdrożenia, aby IFS lub BRC było uznawane, musi zostać certyfikowane.

Jak…
Wdrożenie GMP/GHP, HACCP, ISO 22000, IFS i BRC wymaga poświęcenia czasu i niejednokrotnie środków. Jednakże posiadanie certyfikowanego systemu daje wymierne korzyści.
Od czego zacząć? Najlepiej od podstaw. Proponuje wymagania prawne, na dobry początek.

Zobacz podobne  Co to jest ESG?

Cdn.

normy użyte w publikacji:
PN-EN ISO 22000:2006 Systemy zarządzania bezpieczeństwem żywności — Wymagania dla każdej organizacji należącej do łańcucha żywnościowego

Scroll to Top