W nawiązaniu do artykułu zaprezentowanego kilka tygodni temu, przedstawię dzisiaj Państwu w jaki sposób kryptografia wykorzystywana jest w codziennym życiu oraz jak działają podpisy elektroniczne, będące dobrym przykładem zastosowania zabezpieczeń kryptograficznych.
Jak już wiemy z poprzedniego artykułu kryptografia ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa w momencie przekazywania informacji z miejsca A do miejsca B. Techniki kryptograficzne, a dokładnie rzecz biorąc podpis elektroniczny, będący reprezentantem tego typu zabezpieczeń nie są zbyt popularne wśród polskiego społeczeństwa.
Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników. Przede wszystkim głównym czynnikiem jest niechęć do nowości oraz strach przed nieznanym i wrodzony sceptycyzm i opieszałość Polaków.
Kolejnym ważnym czynnikiem mającym wpływ na popularność podpisu elektronicznego jest ogólnie bardzo mała wiedza na temat samego podpisu oraz jego zastosowania, a także ograniczone możliwości posługiwania się podpisem elektronicznym ze względu na jego małą popularność… i tutaj koło się zamyka :).
Została opracowana ustawa o podpisie elektronicznym znajdująca się na stronie internetowej sejmu (http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20011301450) jednak w niewielu jeszcze miejscach mamy możliwość posługiwania się podpisem elektronicznym.
Autor: Marcin Pietrucha