Monitorowanie sprzętu kontrolno – pomiarowego i badań w Zintegrowanym Systemie Zarządzania według norm ISO 9001, ISO 14001 i ISO 50001

Normy ISO 9001, ISO 14001 i ISO 50001 mają wiele cech wspólnych. Ułatwia to wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania zgodnego z wymaganiami tych trzech wymienionych norm.

 

Jednym z elementów Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i Energią według norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 50001 jest wymóg monitorowania sprzętu kontrolno – pomiarowego używanego w firmie.

 

Według tego wymagania firma powinna określić monitorowanie i pomiary, które należy wykonać oraz wyposażenie do monitorowania i pomiarów potrzebne do dostarczenie dowodu zgodności wyrobu oraz do monitorowania efektów działań operacyjnych określonych w wymaganiach Zintegrowanego Systemu Zarządzania i określającymi jego zakres normami ISO 9001, ISO 14001 i ISO 50001, a także zgodności z celami i zadaniami środowiskowymi oraz celami dotyczącymi wyniku energetycznego firmy jak i wymaganiami prawnymi.

Zobacz podobne  Ile kosztuje certyfikat ISO - co wpływa na cenę ISO - koszt ISO

 

Przedsiębiorstwo powinno ustanowić procesy w celu zapewnienia, że monitorowanie i pomiary mogą być i są wykonywane w sposób, który jest spójny z wymaganiami dotyczącymi monitorowania i pomiarów. Tam gdzie niezbędne jest zapewnienie wiarygodnych wyników, wyposażenia kontrolno – pomiarowe:

  • Należy wzorcować i/lub sprawdzać w ustalonych odstępach czasu lub przed użyciem w odniesieniu do wzorców jednostek miary mających powiązanie z międzynarodowymi lub państwowymi wzorcami jednostek miary, a jeżeli nie ma takich wzorców, należy prowadzić zapisy dotyczące zastosowanej podstawy wzorcowania lub sprawdzania
  • Należy adiustować lub ponownie adiustować, jeżeli jest to niezbędne (przygotować do użycia)
  • Powinno mieć identyfikację w celu określenia statusu wzorcowania (odpowiednie oznaczenia na przyrządzie)
  • Należy zabezpieczyć przed adiustacjami, które mogłyby unieważnić wyniki pomiaru i badań (zabezpieczyć przed rozregulowaniem sprzętu kontrolno – pomiarowego)
  • Należy chronić przed uszkodzeniami i pogorszeniem stanu podczas przemieszczania, utrzymania i przechowywania.
Zobacz podobne  Bezpieczeństwo informacji w organizacjach telekomunikacyjnych, norma ISO/IEC 27011

 

Gdy sprzęt kontrolno – pomiarowy i wyniki badań okażą się niezgodne z wymaganiami, firma powinna ocenić i zapisać wiarygodność wcześniejszych wyników pomiarów i badań, jak również podjąć odpowiednie działania w odniesieniu do sprzętu, wszystkich wyrobów i wyników badań, na które niezgodność miała wpływ.

 

Konieczne jest także utrzymywanie zapisów wyników wzorcowania, sprawdzania i wyników badań.

 

Firma powinna również zdefiniować i przeprowadzać okresowe przeglądy zapotrzebowania na pomiary.

 

Dodatkowo jeśli zlecamy pomiary i badania na zewnątrz należy koniecznie je nadzorować zgodnie z postępowaniem z procesami zleconymi na zewnątrz. Zalecane jest także aby firmy zewnętrzne wykonujące pomiary i badania posiadały akredytację laboratorium badawczego i wzorcującego wg ISO/IEC 17025.

 

Źródło:

  • Norma PN-EN ISO 9001:2009; Systemy zarządzania jakością – Wymagania,
  • Norma PN-EN ISO 14001:2005; Systemu zarządzania środowiskowego – Wymagania i wytyczne stosowania,
  • Norma PN-EN ISO 50001:2012; Systemy zarządzania energią – Wymagania i zalecenia użytkowania,
  • Opracowanie własne na podstawie materiałów wewnętrznych Instytutu Kształcenia Menadżerów Jakości.
Zobacz podobne  Analiza kosztów i korzyści z wdrożenia Systemu Zarządzania Jakością i uzyskania Certyfikatu ISO 9001

 

Autor: Bartosz Gamza

Scroll to Top