Prawodawstwo europejskie poprzez Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 3 grudnia 2001 r. w sprawie ogólnego bezpieczeństwa produktów 2001/95/WE (GPS) zapewnia, że produkty dopuszczone do sprzedaży na rynku wewnętrznym są bezpieczne dla konsumentów. Ma ona zastosowanie do wszystkich produktów wprowadzanych do obrotu, dla których wymagania bezpieczeństwa nie są określone przez szczegółowe akty prawne Unii Europejskiej. Przepisy dyrektywy powinny być stosowane, niezależnie od sposobu i technik ich sprzedaży, włączając w to również sprzedaż wysyłkową i za pośrednictwem internetu. Dyrektywa GPS nie ma zastosowania dla produktów używanych, antyków oraz wyrobów wymagających przed ich użyciem naprawy lub renowacji – pod warunkiem, że dostawca wyraźnie informuje o tym odbiorcę.
W momencie, gdy produkty podlegają pod szczegółowe wymagania bezpieczeństwa określone przez inne akty prawne np. dyrektywy nowego podejścia to dyrektywa GPS ma zastosowanie jedynie w sprawach nieobjętych tymi wymogami.
W dyrektywie o ogólnym bezpieczeństwie produktów określone zostały przede wszystkim ogólne obowiązki dla podmiotów gospodarczych związane z dostarczaniem bezpiecznych produktów przeznaczonych dla konsumentów.
Producent ma obowiązek:
- dostarczyć konsumentowi informacji potrzebnych do oceny zagrożeń związanych z użytkowaniem produktu,
- oraz jakie ma on podjąć działania, aby uniknąć tych zagrożeń
Do obowiązków dystrybutora, natomiast, należą:
- dostarczanie produktów spełniających wymagania bezpieczeństwa,
- monitorowanie bezpieczeństwa sprzedawanych produktów,
- dostarczanie dokumentów koniecznych do identyfikacji pochodzenia produktów.
Warto również zwrócić uwagę, że do obowiązków zarówno producentów jak i dystrybutorów należy zgłaszanie produktów niespełniających wymagań bezpieczeństwa do odpowiedniego organu nadzoru, w Polsce jest to Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przy pomocy Inspekcji Handlowej.
Autor: Krystyna Rudek