Przedsiębiorstwa, w których pracownicy są szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia, powinny wprowadzić System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. W wypadku tego systemu nie ma jednak jednolitej normy ISO dla wszystkich krajów, co wynika z faktu stosowania przepisów BHP od bardzo dawna, na długo przed tworzeniem jakichkolwiek uniwersalnych norm. Ilość sposobów, na które dbano o bezpieczeństwo pracowników spowodowała, że nie dało się wtłoczyć ich w jedną normę. Jednocześnie nie chciano całkowicie rezygnować z tego typu regulacji, dlatego unormowania z serii 18000 traktuje się jako wytyczne dla norm krajowych. Do najpopularniejszej regulacji w zakresie BHP należy norma OHSAS 18001. Wśród wielu krajów także Polska ma swoją własną regulację, w której, podobnie jak inne państwa, uwzględniła wytyczne ISO. Jest to norma PN-N 18001.
Normy OHSAS 18001 obejmują sześć najważniejszych sekcji. Zasadniczym elementem systemu jest stała analiza i zapobieganie zagrożeniu wypadkami i związanymi z nimi szkodami dla personelu i majątku przedsiębiorstwa. Filar stanowi natomiast zaangażowanie pracowników w rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa.
Co daje wdrożenie tego systemu?
Przede wszystkim, oprócz zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy, łączy się to ze zmniejszeniem kosztów, podnosi wiarygodność kredytową i ubezpieczeniową firmy. Zachętą do wdrożenia są także rzadsze niż u innych, nieposiadających certyfikatu firm, kontrole Państwowej Inspekcji Pracy.
autor: Mariusz Mazur