Czynniki Polityczne
Czego szukamy?
Wszystkich aspektów związanych z sytuacją polityczną i jej możliwymi zmianami, ustawodawstwem, prawem pracy, prawem podatkowym, polityką socjalną, zagraniczną, rozporządzeniami Unii Europejskiej, itp. Rozważ aspekty związane z zasadami importu i eksportu i specyficzne dla Twojej branży przepisy i rozporządzenia.
Źródłem informacji mogą być chociażby dzienniki ustaw.
Jeżeli chcesz być na bieżąco ze zmianami w polskim prawie, koniecznie zapisz się na nasz newsletter, a raz w tygodniu otrzymasz e-mail z informacjami o nowych ustawach i rozporządzeniach. |
Spróbujmy to sobie jakoś zobrazować.
Przykładem Ustawodawstwa Unijnego jest chociażby RODO. Gdybyśmy teraz byli w styczniu 2018, a Ty jako przedsiębiorca wiedziałbyś, że będziesz musiał wdrożyć pewne dodatkowe działania w swojej organizacji, wówczas miałbyś czas na to, aby zaplanować swoje działania i zorganizować środki na ich wdrożenie.
Zmiana wieku emerytalnego wpłynie na Ciebie w znacznym stopniu, jeśli zatrudniasz sporo starszych osób. Tak samo wprowadzenie ulg podatkowych dla młodych poniżej 26 lat. Jeżeli praca, którą oferujesz nie wymaga wielkiego doświadczenia, zatrudnienie takich osób staje się ekonomicznie uzasadnione.
Zmiany w podatkach, wzrost minimalnego wynagrodzenia, stawki ZUS – od tego nie ucieknie żaden przedsiębiorca.
Jeżeli produkujesz meble drewniane pochyl się nad gospodarką leśną. Jeśli sprowadzasz zabawki z chin, pochyl się nad zasadami importu (i rozporządzeniami UE dotyczącymi możliwości wprowadzania produktów na rynek europejski).
Reasumując weź pod lupę wszystkie aspekty związane z ustawodawstwem.
Czynniki Ekonomiczne
Rozważ wszystkie czynniki związane z pieniądzem. Mogą to być: Inflacja, PKB, kursy walut, inwestycje, ceny paliw i surowców, konsumpcję, zamożność społeczeństwa, bezrobocie, może jakieś środki, które można pozyskać z zewnątrz.
Przykład:
Jeżeli Twoja organizacja może skorzystać z dotacji Unijnych stwarza to niewątpliwie możliwość rozwoju. Może jakieś firmy pozyskują dotację na realizację usług, które akurat Ty świadczysz?
Jeżeli społeczeństwo jest raczej biedne, będzie rezygnowało z zakupu usług/produktów bez których może się obejść. Czy zatem będziesz miał popyt na swoją ofertę? Wysoka stopa bezrobocia, mimo, że raczej jest czynnikiem negatywnym, dla przedsiębiorcy może skutkować możliwością zatrudnienia pracowników z lepszymi kwalifikacjami za mniejsze pieniądze.
Tańsze paliwo i niższa cena surowców to niższe koszty wytworzenia czy realizacji usług.
Skup się zatem na wszystkim co krąży wokoło pieniądza i jego wartości.
Czynniki Społeczne:
Tutaj należy rozpatrzyć aspekty związane m.in. z demografią, wiekiem społeczeństwa, płcią, kulturą, religią, gęstością zamieszkania, migracjami czy wykształceniem. Analizując czynniki społeczne powinieneś wysnuć wnioski odnośnie zapotrzebowania na Twoje produkty/usługi/towary.
Przykład:
Jeżeli prowadzisz sklep papierniczy w miejscowości, której ludność się starzeje, będziesz się musiał liczyć z tym, że popyt na Twoje towary będzie spadał.
Jeżeli prowadzisz grill bar w miejscu zróżnicowanym kulturowo musisz mieć świadomość, że wyznawcy Judaizmu i Islamu nie skuszą się na wieprzową karkówkę, a Hindusi omijają wołowinę szerokim łukiem. Ma to wpływ na popyt na Twoje usługi? A no ma.
Całkiem inaczej będzie się prowadziło zakład fryzjerski w miejscowości zamieszkałej przez 200 osób, a inaczej na osiedlu liczącym 20 000 mieszkańców.
Skupiając się na czynnikach społecznych skup się zatem na wszystkim co związane z człowiekiem, jego potrzebami i skłonnościami.
Czynniki Technologiczne
Zastanów się jakie nowinki technologiczne wpłyną na Twoją branżę. Nie chodzi tylko o możliwość zakupu nowych technologii celem usprawnienia procesu produkcyjnego. Chodzi również o sytuacje pozornie nie mające wpływu, jak. Np. rozwój bankowości internetowej i możliwości załatwienia sporej ilości rzeczy bez konieczności wychodzenia z domu. To możliwość prowadzenia telekonferencji zamiast wizyty u kontrahenta na drugim końcu kraju. To możliwość prowadzenia sklepu internetowego zamiast lub równolegle do stacjonarnego.
Pamiętaj również o istnieniu konkurencji. To co dla Ciebie jest szansa – jest też szansą dla niej. I odwrotnie. To co zagraża Tobie zagraża i jej. Dlatego też warto mieć świadomość swojego otoczenia i być gotowym na wykorzystanie jego możliwości i unikanie tych negatywnych zmian.
Wróć do części 1
Autor: Anna Witko (4504)
Masz pytania związane z Systemem Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.