Samokontrola – cecha prawdziwego przywódcy

Wypracowana samokontrola jest doskonale sprawdzającą się cechą u każdego człowieka. Jednocześnie bardzo ważnym elementem procesu kontrolowania własnych emocji jest cierpliwość. Aby w końcu doświadczyć samokontroli i posiąść zdolność opanowania się w stresujących sytuacjach, musisz nauczyć się sterować emocjami, a także zacząć kontrolować ich pojawianie się i uzewnętrznienie.

Z reguły osoby, które mogą zapanować nad sobą, niezależnie od sytuacji, uważane są za bardzo inteligentne. Są w stanie łatwo poradzić sobie z trudnościami i czuć się komfortowo, nawet jeśli konieczne jest okazanie złości lub współczucia. Samokontrola jest ważna w przypadku występowania nacisków na daną osobę, a może się to zdarzyć zarówno w wyniku pojawienia się trudnych okoliczności życiowych, jak i banalnego “szyderstwa” ze strony kierownictwa.

Cechy samokontroli

Ta właściwość ludzkiej psychiki pomaga kontrolować własne myśli i zacząć starannie filtrować to, co chcemy wyrazić. Wpływa to pozytywnie na zdolność do pracy w grupie w firmie lub przedsiębiorstwie, a także na rozwiązywanie różnych zadań w życiu codziennym. Skuteczność już wydajnej jednostki pod wpływem samokontroli znacznie rośnie. Równolegle z poprawą jakości pracy, pracownik jest w stanie rozwinąć pewność siebie. Dzięki temu w pewnych sytuacjach może zachowywać się znacznie lepiej i podejmować prawidłowe działania. Specjaliści zauważają, że im lepiej rozwinięta samokontrola w człowieku, tym swobodniej się czuje.

Zobacz podobne  Jak przejść na nową normę ISO 27001:2022

Zarówno komunikacja zewnętrzna, jak i wewnętrzna mogą wpływać na samokontrolę. Jeśli mówimy o środowisku pracy, wielu nowo zatrudnionych pracowników jest przez długi narażonych na stres. Starają się przede wszystkim poradzić sobie z własnymi emocjami. Dopiero potem zaczynają rozumieć, jak należy pracować efektywnie. Głównym sygnałem odzyskiwania samokontroli jest chęć do zmian. Jeśli po jakimś czasie zdamy sobie sprawę, że możemy się zmienić, oznacza to pierwszy krok do jej opanowania. W następstwie wiele nowych przedsięwzięć zmieni się w umiejętności i jeśli wszystko przebiegnie poprawnie, okażą się one przydatne.

Zobacz też:
Szkolenia – systemy bezpieczeństwa
Certyfikat i audyt systemu bezpieczeństwa

Ucząc się kontrolować własne emocje każdy człowiek zaczyna przejmować kontrolę nad samym sobą. Gdy spotyka się z innymi ludźmi, nawet wrogo nastawionymi, zaczyna zachowywać się inaczej. W stresujących okolicznościach samokontrola pomaga uspokoić się i podejmować decyzje lub wykonywać określone zadania „na chłodno”. Jeśli nauczymy się prawidłowo kierować swoimi emocjami i stanem wewnętrznym oraz ostatecznie pozbędziemy się nadmiernego wpływu bodźców zewnętrznych, nie tylko będziemy lepsi, ale również staniemy się idealnymi pracownikami.

Zobacz podobne  NIS2 - kto musi spełnić wymagania dyrektywy?

Jeśli pracujesz w dziale bezpieczeństwa w firmie lub przedsiębiorstwie, zdecydowanie powinieneś rozwinąć samokontrolę.

Co jest potrzebne do rozwijania i osiągnięcia samokontroli?

Jeśli na poważnie podjęliście decyzję o pracy nad swoim stanem emocjonalnym, na początek należy pomyśleć o rozwoju następujących umiejętności:

  • cierpliwość;
  • odporność na zewnętrzne próby manipulacji;
  • wypracowanie zachowywania spokoju przy naciskach z zewnątrz;
  • umiejętność bieżącego rozważania różnych wariantów rozwoju sytuacji i wybór najlepszego;
  • umiejętność samodzielnego podejmowania decyzji.

Po opanowaniu tych umiejętności, staniesz się bardziej cenionym pracownikiem, a dysponując takimi cechami ludzie zatrudniani są na stanowiskach, wymagających częstych kontaktów z innymi. Również w standardowym zespole tacy pracownicy szybko zyskają autorytet i będą mogli wspiąć się po szczeblach kariery na czołowe pozycje.
W następnym artykule przyjrzymy się zagadnieniu kontroli tłumu w różnych sytuacjach oraz interakcji z służbami ratunkowymi w momencie wystąpienia silnego stresu.

Zobacz podobne  Kogo dotyczy ESG?

 

Autor: Maryna Kuczyńska (2220)

Tłumaczenie: AM

 

 

Scroll to Top