System monitoringu wizyjnego

– niezbędny element bezpieczeństwa fizycznego każdego obiektu

​Obecnie systemy monitoringu wizyjnego są integralną częścią systemów bezpieczeństwa wielu obiektów. Obiektami ochrony mogą być, np. biura i liczne kompleksy magazynowe, centra handlowe, różnego rodzaju zakłady itp.

Warto stosować monitoring wizyjny jako zabezpieczenie, ponieważ pozwała on udokumentować, potwierdzić i w razie konieczności  wykorzystać informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w  określonej lokalizacji. Również użytkownik systemu może przeglądać zapisy w czasie rzeczywistym (realnym) oraz z archiwum.

Zamontowane w odpowiednich miejscach kamery pozwalają ocenić pracę personelu na obiekcie oraz odnotować naruszenia. Wykorzystać materiał wideo warto nie tylko jako potwierdzenie lub dowód winy kogokolwiek z pracowników, klientów albo osób naruszających zasady, ale jako potwierdzenie nieścisłości procesu/procesów, ewentualnie niskiej efektywności pracy spowodowanej czynnikiem ludzkim.

Zobacz: Wdrożenie i certyfikacja – BEZPIECZEŃSTWO

Struktura systemu monitoringu wizyjnego


Taki współczesny system jest zbiorem sprzętu i urządzeń przeznaczonych do obserwacji. Klasyczny system ma typ zamknięty i daje możliwość otrzymać bieżący obraz na monitorze, przy czym specjalne urządzenie sterujące (pilot) ciągłe przekazuje informacje dot. sytuacji w obszarze monitorowanym oraz alarmuje w przypadku wystąpienia zdarzenia i/lub incydentu.

Zobacz podobne  Nowa norma ISO/IEC 27001:2022

System monitoringu wizyjnego można stosować osobno i/lub w połączeniu z innymi systemami, które będą stanowić zintegrowany system ochrony. W wyborze konkretnego rozwiązania pomoże rozumienie kontekstu organizacji (w tym znaczenie, ważność i wielkość obszaru podlegającego ochronie), ocena ryzyka pod kątem bezpieczeństwa z uwzględnieniem celów biznesowych.

Dobierając monitoring wizyjny do konkretnych potrzeb i konkretnego miejsca należy rozumieć, że są modele sprzętu, które zapisują dźwięk oraz wideo, ale są i takie, które ograniczają się tylko obrazem (widzimy, ale nie słyszymy). Warto wziąć pod uwagę to, że wideo może być kolorowe lub czarno-białe. Kolorowe modele kamer są wykorzystywane, żeby dokładnie zidentyfikować obiekty oraz ujrzeć szczegóły na nagraniu wideo. Jeśli nie ma takiej konieczności, to całkiem realnie warto zaoszczędzić i zainstalować czarno-białe kamery.

Zobacz podobne  Szacowanie niepewności pomiaru w Laboratorium Medycznym – ISO TS 20914

Jeśli myślimy o zakupie systemu monitoringu wizyjnego należy wiedzieć, że istnieją różne rodzaje monitoringu. Sztywna klasyfikacja na dzień dzisiejszy nie istnieje. Jest tylko pewien podział ze względu na rodzaj i przeznaczenie. Dzięki temu  możemy zrozumieć, który z wariantów warto zainstalować na swoim obiekcie.

Zobacz: Szkolenia – BEZPIECZEŃSTWO

Rodzaje monitoringu wizyjnego

Najpierw rozpatrzymy najczęściej stosowane w klasyfikacji typy systemów.

Klasyczny monitoring wizyjny daje możliwość kontroli nad różnymi częściami obiektu, przy czym nie odbywa się zapis wideo. Brak tu archiwum z nagraniami dla sięgnięcia i zapoznania się w przyszłości w razie potrzeby.

Bardziej skomplikowany system ma nazwę – kontrola, który zawiera nośnik danych (dysk twardy, dysk wymienny lub inny), który umożliwia przechowywać zapisane dane wideo a potem je odtwarzać.

Zobacz podobne  ISO - Pytania i odpowiedzi

Najbardziej współczesnym systemem jest uznawany system typu wideoochrona. Taki system ma wbudowaną sztuczną inteligencję, która dzięki czujnikom i sensorom specjalnym może rozpoznać ruch i od razu go nagrywać.

Oprócz typów monitoring wizyjny można rozdzielić na rodzaje w planie fizycznym, mianowicie:

  • Otwarte – widoczne dla wszystkich;
  • Otwarte mało widoczne – nie rzucają się w oczy;
  • Ukryte – małe, nawet miniaturowe, wbudowane w ściany lub elementy dekoracyjne, niewidocznie.

Oczywiście to właściciel obiektu decyduje jaki system monitoringu wizyjnego zainstalować.

Jedyne, o czym warto pamiętać, że ten system jest potrzebny!

Potrzebny z punktu widzenia zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa fizycznego oraz poprawienia skuteczności pracy personelu, udoskonalenia procesów.

 

Autor: Maryna Kuczyńska (1762)

Scroll to Top