Wdrożenie podpisu elektronicznego

Kontynuacja:

Metody kryptograficzne
Metody kryptograficzne – podpis elektroniczny

Wdrożenie w firmie podpisu elektronicznego wiąże się z wieloma problemami i trudnościami. Najważniejszym jest przekonanie ludzi do korzystania z tego rodzaju podpisu, zamiast tradycyjnego podpisu oraz zapewnienie odpowiedniej infrastruktury technicznej jak i informatycznej niezbędnej do użytkowania podpisu elektronicznego. Ten właśnie fakt może być również jednym z powodów małej popularności podpisu elektronicznego. W skrócie przedstawię schemat działania podpisu elektronicznego:

  • Po pierwsze należy posiadać kartę podpisu elektronicznego;
  • Po drugie czytnik kart podpisu elektronicznego;
  • I po trzecie odpowiednie oprogramowanie komputerowe pozwalające na rozszyfrowanie dokumentu podpisanego w ten sposób.

Implementacja podpisu elektronicznego w firmie sprowadza się więc głównie do przygotowania kart podpisów elektronicznych dla pracowników, którzy będą używali tego rodzaju podpisu.

Zobacz podobne  Nowa norma ISO/IEC 27001:2022

Następnym krokiem jest zamontowanie odpowiednich czytników kart podpisów elektronicznych, pozwalającej na zaszyfrowanie informacji, które będą podpisane elektronicznie.

Ostatnim elementem wymaganym do prawidłowego i efektywnego  funkcjonowania podpisu elektronicznego, jest odpowiednie oprogramowanie pozwalające na komunikację pomiędzy komputerem, a czytnikiem karty podpisu elektronicznego i samą kartą podpisu elektronicznego. Posiadając wszystkie wymienione elementy możemy zacząć posługiwać się podpisem elektronicznym.

 

Autor: Marcin Pietrucha

 

Scroll to Top