Zakładowa Kontrola Produkcji (ZKP) – ulgi dla mikroprzedsiębiorstw

System Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP) jest jednym z wymogów  ROZPORZĄDZENIA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiającego zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylającego dyrektywę Rady 89/106/EWG i posiadanie go przez producentów wyrobów budowlanych jest obowiązkowe bez względu na to jaki ma zastosowanie system oceny oceny zgodności. Wiele firm, zwłaszcza mikroprzedsiębiorstw, ma problemy z wdrożeniem u siebie ZKP ze względu na wysokie koszty wynikające głównie z obowiązku udziału jednostek notyfikowanych wymaganych przez większość systemów oceny zgodności określonych w normach zharmonizowanych. Aktualne przepisy przewidują jednak zastosowanie procedur uproszczonych przez mikroprzedsiębiorstwa.  

 

Na czym polega stosowanie procedur uproszczonych?

 

Mikroprzedsiębiorstwa, które produkują wyroby budowlane objęte normą zharmonizowaną mają prawo skorzystać z następujących ulg:

Zobacz podobne  Ile certyfikatów ISO wydano?

 

  • Przy określaniu typu wyrobu budowlanego na podstawie badania typu w systemach 3 i 4 mogą zastosować metody różniące się o tych, określonych w mającej zastosowanie dla ich wyrobu, normie zharmonizowanej.
  • Mogą również przy wyrobach budowlach, do których ma zastosowanie system 3 zastosować przepisy obowiązujące dla systemu 4, w którym nie jest wymagany udział jednostki notyfikowanej przy określaniu wstępnego badania typu.

 

Warto zwrócić uwagę na to,że gdy producent stosuje procedurę uproszczoną musi wykazać w specjalnej dokumentacji technicznej zgodność wyrobu budowlanego z wymaganiami bezpieczeństwa, jak również równoważność zastosowanych przez niego procedur i metod badań, z procedurami określonymi w normach zharmonizowanych.

 

Autor: PK

 

Scroll to Top