Przewodnik jak wdrożyć ISO 9001

MSA Analiza Systemów Pomiarowych a spójność pomiarowa

Przewodnik do systemu zarządzania jakością – Jak wdrożyć ISO 9001:2015?

Zobacz wszystkie części przewodnika!

Czy stosować MSA do zapewnienia spójności pomiarowej?

MSA (Measurement System Analysis) to Analiza Systemów Pomiarowych, czyli metodologia pozwalająca na naukowe ustalenie stopnia rozkalibrowania przyrządu pomiarowego w oparciu o analizę statystyczną wyników wskazań przyrządu.
Zgodnie z ISO 9001 w celu zapewnienia spójności metrologicznej mamy obowiązek nadzorowania przyrządów pomiarowych, czyli zapewnienia zgodności wskazań przyrządów pomiarowych (szerokorozumianych) ze stanem rzeczywistym (fizycznym, chemicznym lub biologicznym).
Norma nie określa nam częstotliwości odnoszenia do wzorców (wzorcowani) używanych przez nas przyrządów pomiarowych. To my decydujemy o tym, jak często należy je wzorcować, a co za tym idzie ponosić koszty. Jako, że nie spotkałem na swojej drodze rozrzutnych przedsiębiorców, każdy z Was będzie dążył do jak najniższych wydatków na wzorcowania. Oznacza to, że każdy z Was będzie dążył do maksymalnego wydłużenia czasookresu wzorcowania.
Tu pojawia się wyzwanie (problem?).
Audytor z jednostki certyfikującej lub z firmy klienta może zapytać: „Dlaczego przyrząd X wzorcujecie co dwa lata? Czy to gwarantuje zachowanie klasy dokładności pomiarów?”

Teraz mamy dwie możliwości:
Pierwsza – wdać się w długą i namiętną dyskusję, podczas której będziemy starali się za pomocą różnych argumentów udowodnić (bo taki mamy obowiązek) audytorowi, że czasookres wzorcownia nie jest za długi.
Druga – wraz z ISO 9001 wdrożyć MSA i podczas audytu pokazać audytorowi kartę Analizy RR lub oceny atrybutowej, co zamknie dyskusję i wzbudzi zachwyt audytora 🙂

Zobacz podobne  Jak uzyskać certyfikat ISO 9001:2015?

Pamiętajcie, wdrożenie MSA nie jest obowiązkowe, lecz mocno ułatwia życie :):):)

Autor: Mariusz Mazur

Scroll to Top