Jak uzyskać certyfikat ISO 9001

Zastanawiasz się nad uzyskaniem Certyfikatu ISO 9001? Czy certyfikat przyniesie wymierne korzyści? Kiedy powinieneś zainwestować w sam certyfikat ISO 9001 a kiedy sam system zarządzania jakością spełniający wymagania normy ISO 9001. Zobacz czy warto ponosić koszty certyfikatu ISO 9001!

Norma ISO 9001 służy do wprowadzenia w dowolnej organizacji Systemu Zarządzania Jakością (bez względu na specyfikę działania organizacji, jak i jej rozmiar). Skutecznie wprowadzony System Zarządzania Jakością gwarantuje organizacji dostarczanie na rynek produktu o stałej i powtarzalnej jakości, spełniającego rozpoznane wymagania klienta. Norma ta pozwala również na zwiększenie efektywności organizacji, ograniczenie kosztów, polepszenie komunikacji: wewnątrz organizacji, z dostawcami, podwykonawcami, jak również z klientami.

Zobacz podobne  Jak zostać Audytorem ISO Pełnomocnikiem Systemu Zarządzania?

Uzyskanie przez organizację certyfikatu Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z ISO 9001 przynosi wiele korzyści, między innymi:

  1. Efekt marketingowy – certyfikat ISO 9001 jest najtańszą i najskuteczniejszą reklamą na rynku.
  2. Ograniczenie kosztów – w wyniku wprowadzenie Systemu Zarządzania Jakością organizacja może identyfikować procesy (działania organizacji) przynoszące wartość dodaną, procesy pomocnicze (niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów przynoszących wartość dodaną), działania, które nie przynoszą organizacji żadnych korzyści, a co za tym idzie eliminować je. Skutkiem tych działań jest redukcja kosztów.
  3. Zwiększenie przychodów – wprowadzenie ISO 9001 przez organizację w krótkim czasie przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, jest synonimem nowoczesności oraz dążenia do zaspokojenia potrzeb klienta. W Unii Europejskiej (której członkiem Polska stanie się w najbliższym czasie) przedsiębiorstwa ubiegające się o zamówienia publiczne muszą wykazać się certyfikatem ISO 9001. Wiele organizacji, szczególnie tych z Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Polski wymaga od swoich kooperantów certyfikatu ISO 9001, który jest warunkiem podjęcia współpracy.
  4. Podniesienie kwalifikacji personelu – w wyniku intensywnych szkoleń personelu w kierunku projakościowym – zapewnia pracownikom możliwość ciągłego rozwoju, co pozwala na ciągłe doskonalenie i rozwój organizacji.
  5. Uporządkowanie działań organizacji – norma ISO 9001 wprowadza w organizacji zarządzanie procesowe, pozwalające na identyfikację procesów oraz ich ciągłe doskonalenie w celu zapewnienia jej maksymalnej efektywności, co przekłada się na redukcję kosztów oraz maksymalizacje przychodów.
Zobacz podobne  Charakterystyka audytów wewnętrznych systemów zarządzania

Powyższe korzyści uzyskania certyfikatu ISO 9001 osiągniesz tylko przy założeniach, że system zarządzania jakością w Twojej firmie lub organizacji będzie stanowił narzędzie do pracy i nie stanie się tylko “dokumentem wiszącym na ścianie”.

Podsumowując, certyfikat ISO 9001, a właściwie dobrze zaprojektowany, wdrożony, utrzymywany i doskonalony system zarządzania jakością przyniesie Ci m.in. takie korzyści jak:

  • Zwiększona rozpoznawalność marki
  • Zwiększona efektywności pracy
  • Zwiększone zadowolenia klienta
  • Zwiększona ilości powtórnie składanych zamówień
  • Zwiększona skuteczność ofertowania wobec klienta
  • Zmniejszenie czasu reakcji na zapytania ze strony klienta
  • Minimalizacja ponoszonych nakładów
  • Krótszy czas adaptacji nowych pracowników.
Zobacz podobne  Co to jest ISO 9001?
Scroll to Top