Badania systemów jakości – edycja II

Notatka badawcza

To już II edycja badań w ramach współpracy Koła Naukowego Zarządzania Jakością działającego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie z Instytutem Kształcenia Menedżerów Jakości. Powołana grupa badawcza składa się z osób zainteresowanych pogłębianiem tematyki szeroko pojętego zarządzania jakością. Tworzy ją aż 6 podgrup badawczych, łącznie 17 studentów.

Grupa postawiła sobie za cel odniesienie wiedzy teoretycznej, zdobytej podczas studiów, do realiów polskich przedsiębiorstw. Poprzez kontaktowanie się z ludźmi ze świata biznesu, członkowie grupy zamierzają znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania poprzez wykonanie serii badań.

Tematyka podjęta przez podgrupy jest następująca:

  1. Ogólna ocena funkcjonowania systemu ISO 14001 w wybranych przedsiębiorstwach.
  2. Powody wdrażania systemu PN ISO/IEC 27001.
  3. Ocena wprowadzonego systemu PN ISO/IEC 27001 i sposób jego funkcjonowania w systemach zarządzania wybranych firm.
  4. Ocena wdrożonego systemu PN-EN ISO/IEC 17025 i sposób jego funkcjonowania w laboratoriach wybranych firm.
  5. Czy firmy poza normami ISO wprowadzają inne systemy zarządzenia dotyczące kontroli jakości?
  6. Ocena wdrożonego systemu zarządzania usługami IT pod kątem monitorowania i doskonalenia jakości usług.

Każda z podgrup zaplanowała swoją pracę wypełniając formularz realizacji projektu. Członkowie grup przygotowali też metodyki badań. Badania mają formę anonimowych ankiet przeprowadzanych telefonicznie. Próby badawcze są reprezentatywne, a firmy wybierane są drogą losową.

Podgrupy badawcze obecnie są na etapie przeprowadzania pierwszych ankiet. Zakończenie tegorocznej edycji badań zaplanowane jest na czerwiec 2012.
Efektem badań będzie szereg danych i kompletnych analiz przedstawiających empiryczną weryfikację funkcjonowania w warunkach polskich przedsiębiorstw m.in. systemu zarządzania jakością ISO 9001, czy systemu ISO 14001, powody wdrażania i ocena funkcjonowania systemu PN ISO/IEC 27001, systemu PN-EN ISO/IEC 17025 oraz systemu PN ISO/IEC 20000.

Zobacz podobne  Koszty i korzyści związane z certyfikacją ISO 9001

Skład grupy badawczej:

Katarzyna Kaczmarczyk – koordynator grupy badawczej, inżynier towaroznawstwa, studentka studiów magisterskich na tym kierunku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (specjalność: zarządzanie jakością), a prywatnie pasjonatka makrofotografii, podróży i dobrej książki.

Milena Sikora – studentka II roku towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Interesuje się rozwojem osobistym, literaturą i muzyką. Swoją przyszłość wiąże z zarządzaniem jakością, głównie w branży FMCG.

Natalia Skop – kierownik grupy, studentka II roku towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Do jej zainteresowań można zaliczyć literaturę, wycieczki górskie i aktywny wypoczynek. W przyszłości chciałaby zajmować się zarządzaniem jakością lub certyfikacją.

Edyta Czarnacka – kierownik grupy, pochodzi z Czechowic- Dziedzic. Obecnie studiuje towaroznawstwo na Uniwersytecie Ekonomicznych. Jej pasją jest chemia i wszystko, co z nią związane. W wolnych chwilach dużo czasu spędza na pływalni lub z dobrą książką.

Magdalena Pietrzyk – od 2010 roku studiuje towaroznawstwo na UEK. Wybrała ten kierunek, ponieważ interesuje się przedmiotami ścisłymi bardziej niż humanistycznymi, a w przyszłości chciałaby podjąć pracę związaną z tym profilem studiów. Jeśli pozwala jej na to czas czyta książki- jej ulubionym autorem jest Harlan Coben.

Izabela Dębosz – pochodzi z Bochni. Tak samo jak pozostali członkowie grupy studiuje towaroznawstwo na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Jej wielką pasją są nauki ścisłe i narciarstwo. Uwielbia też chodzić do kina na dobre polskie, jak i zagraniczne komedie.

Karolina Sojka – studiuje na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, na kierunku towaroznawstwo. Wybrała specjalizację ekologia wyrobów, ponieważ uważa że w obecnych czasach ważne jest, aby dbać o środowisko i kreować ekologiczne produkty. Interesuje się sztuką origami. W wolnym czasie chętnie czyta książki, szczególnie science fiction i kryminały.

Zobacz podobne  Certyfikaty i ich znaczenie czyli jaki certyfikat i do czego?

Anna Ryndak – jest studentką trzeciego roku towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wybrała specjalizację ekologia wyrobów, ponieważ interesują ją zagadnienia związane z ingerencją człowieka w środowisko naturalne oraz działalnością, która minimalizuje ten wpływ na etapie projektowania i produkcji wyrobów. Ponadto lubi uczyć się języków obcych, jej największym marzeniem jest nauka języka chińskiego.

Małgorzata Dąbrowa – obecnie studiuje na UEKu towaroznawstwo i z tym wiąże swoją przyszłość. Bardzo lubi grać na gitarze i czytać książki, przede wszystkim fantastykę, ostatnio również zainteresowała się mangą i anime. Ponadto lubi poznawać nowych, ciekawych ludzi.

Monika Czaja – studiuje towaroznawstwo na 2 roku na UEK. Jej pasją jest fotografią oraz grafika. Od 3 semestru studiów należy do Koła Zarządzania Jakością gdzie poszerza swoją wiedzę. Chciałaby w dalszym ciągu kształcić sie w kierunku zarządzania jakością, aby w przyszłości mogła spełniać się zawodowo.

Rafał Czech – jest kierownikiem grupy i studentem II roku towaroznawstwa. Bardzo lubi wysiłek fizyczny na siłowni oraz kolarstwo, jak również rysować oraz czytać mangę i książki (głównie fantastyka oraz science fiction). Interesuje się zarządzaniem jakością, z czym wiążę swoje plany zawodowe, dlatego należy do Koła Naukowego Zarządzania Jakością.

Magdalena Steczko – jest studentką towaroznawstwa na UEK. Jej zainteresowania ukierunkowane są na ekologiczne aspekty produktów, dlatego wybrała specjalizację ekologia wyrobów. W wolnych chwilach preferuje aktywne spędzanie czasu. Lubuje się w grach zespołowych, w szczególności w siatkówce. Jej drugą miłością jest fotografia.

Zobacz podobne  Certyfikat ISO 9001 - czy warto wdrożyć system zarządzania jakością?

Katarzyna Szwed – studentka III roku towaroznawstwa na UEK. Pogłębia swoją w wiedze na specjalności zarządzanie jakością. Dużą wagę przykłada do zagadnień takich jak TQM i HACCP. Swój wolny czas lubi spędzać z przyjaciółmi i rodziną. Chętnie podróżuje, a nauka języków sprawia jej ogromną przyjemność. Jej marzeniem jest opanować sztukę gry w tenisa.

Katarzyna Rejdych – studentka III roku towaroznawstwa na UEK, na specjalizacji ekologia wyrobów. Zagadnienia związane z zarządzaniem jakością nie są jej obce, tak samo jak psychologia z naciskiem na psychologię biznesu i sprzedaży. Pasjonuje się podróżami i poznawaniem innych kultur. Lubi aktywnie spędzać wolny czas uprawiając różne dyscypliny sportowe.

Emilia Łaszek – kierownik grupy, studentka IV roku towaroznawstwa (specjalność: menedżer produktu) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Uzyskała tytuł inżyniera w lutym 2012r. Od 2010r. należy do Koła Naukowego Zarządzania Jakością, obecnie działając w sekcji promocji. Interesuje się marketingiem, zdrowym stylem życia, fotografią amatorską oraz filmem.

Agnieszka Majchrzyk – obecnie obroniła tytuł inżyniera na kierunku towaroznawstwo. W semestrze letnim zamierza kontynuować naukę na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Uwielbia aktywny wypoczynek oraz podróże.

Ewa Marcol – jest studentką IV roku towaroznawstwa na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W lutym 2012r. uzyskała tytuł inżyniera. Jest kierownikiem Sekcji Promocji Koła Naukowego Zarządzania Jakością. W wolnym czasie lubi czytać książki oraz słuchać piosenek Elvisa Presleya.

Scroll to Top