Bazy dostawców WP i NATO (V)

Gdzie mogę znaleźć przetargi WP i NATO ?

Osoby, które chcą rozpocząć sprzedaż na rzecz wojska bardzo często pytają, gdzie można znaleźć informacje o przetargach i konkursach ogłaszanych przez Wojsko Polskie lub NATO, aby sprawdzić czy mogą ze swoją ofertą spełnić wymagania konkursowe. Postaram się Wam przedstawić gdzie szukać informacji o konkursach i przetargach ogłaszanych przez wojska NATO, w tym Wojsko Polskie.

Gdzie mogę znaleźć przetargi i konkursy WP?

Sprawa niestety nie jest prosta. Teoretycznie znakomita większość przetargów powinna być ogłaszana na stronie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, jednak praktyką jest, że spora ilość różnego rodzaju zamówień jest ogłaszana w Biuletynach Informacji Publicznej poszczególnych jednostek wojskowych. Co za tym idzie aby mieć bieżący podgląd na ogłaszane przetargi musimy przeglądać sporą ilość stron internetowych. Będę wymieniał je w kolejności od największej wartości zamówień.

Uwaga:

Linki do stron aktualne na dzień publikacji artykułu.

 

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych

Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych jest jednostką odpowiedzialna za wsparcie logistyczne Wojska Polskiego. Gotowość do działania uzyskał 1 stycznia 2008 roku.

Na stronie https://www.wojsko-polskie.pl/iwsp/zampub/ dostępne są podstrony:

Bazy Logistyki

W sieci trudno jest znaleźć jednolity wykaz wszystkich jednostek wojskowych w Polsce i tu musimy wykazać się inwencją twórczą. Na szczęście z pomocą przychodzi nam Autor kanału YT “Gdzie zaczyna się wojsko…”, który w swoich zbiorach posiada mapę garnizonów wojskowych. Znajdziecie ją w opisie do filmu “Jak zwiększyć sprawność polskich brygad?”. Dla niecierpliwych link do mapy: https://www.google.pl/maps/@54.9278102,28.5097217,1696636m/data=!3m1!1e3!4m2!6m1!1sz7hA8HkXVWWM.kgJtZnHp8dCM

Zobacz podobne  ESG a normy ISO

Na mapie możemy odnaleźć między innymi wykaz Regionalnych Baz Logistycznych. Następnym krokiem jest odszukanie strony Bazy w Google, przejście do strony z zamówieniami i gotowe. Niestety jest to iście mrówcza robota, lecz nie znalazłem innej metody.

Zakupy powyżej 130 000 zł ogłaszane przez poszczególne Bazy Logistyczne są publikowane na stronie https://platformazakupowa.pl/

Na stronie Bazy Logicznej możemy znaleźć:

  • Zamówienia poniżej 130 000 zł
  • Plan postępowań na dany rok
  • Wstępne ogłoszenie informacyjne
  • Wstępne konsultacje rynkowe

 

Przykład:

wchodzimy na stronę 1. Regionalnej Bazy Logistycznej (Wałcz) https://1rblog.wp.mil.pl/pl/

następnie otwieramy stronę BIP/Ogłoszenia gdzie znajdziemy:

Pozostałe jednostki

W przypadku pozostałych jednostek zasad postępowania są dokładnie takie same jak dla Baz Logistycznych. Musimy odszukać jednostkę i sprawdzić ogłoszenia na jej stronie, pamiętając że:

  • Zakupy powyżej 130 000 zł ogłaszane są publikowane na stronie https://platformazakupowa.pl/
  • Na stronie jednostki możemy znaleźć:
    • Zamówienia poniżej 130 000 zł
    • Plan postępowań na dany rok
    • Wstępne ogłoszenie informacyjne
    • Wstępne konsultacje rynkowe

Gdzie mogę znaleźć przetargi NATO?

Zaczynamy od polskich stron internetowych.

Pierwsza strona to Przetargi NATO na stronie  Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Tutaj znajdziemy informacje o zasadach startowania w przetargach: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/przetargi-nato

Zobacz podobne  Wdrożenie ISO 9001 w praktyce

Następną strona to Przetargi NATO – ogłoszenia, gdzie znajdziemy wykaz przetargów: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/przetargi-nato-ogloszenia?page=6&size=10

Na kolejnej stronie Zamówienia NATO znajdziemy wykaz instytucji NATO publikujących zamówienia, oraz zasady zgłaszania się do tych instytucji: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/zamowienia-nato

Teraz przechodzimy do stron NATO i zaczynamy od Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (ZIOTP), który jest polską jednostką realizującą na terenie Polski projekty inwestycyjne realizowane w ramach Programu Inwestycji w Dziedzinie Bezpieczeństwa (NSIP). https://ziotp.wp.mil.pl/pl/

Na stronie https://ziotp.wp.mil.pl/pl/pages/zamowienia-publiczne/ możemy znaleźć:

NATO posiada dwie centralne instytucje dokonujące zakupów. Są to:

NATO Support and Procurement Agency (NSPA) https://www.nspa.nato.int/ która zamawia:

  • systemy i sprzęt wojskowy,
  • usługi naprawy i konserwacji sprzętu,
  • demilitaryzacji, demontażu urządzeń i ich utylizacji,
  • usługi w zakresie:
    • ochrony środowiska, efektywności energetycznej, zarządzania danymi,
    • wykonanie obiektów kontenerowych i obiektów budowlanych z przeznaczeniem militarnym,
  • usługi w bazach wojskowych,
  • leasing nieruchomości,
  • gastronomia i dostaw żywności,
  • realizacji prac inżynierskich i doradczych,
  • transport i medycyna.

NATO Communications and Information Agency (NCI) https://www.ncia.nato.int/ która zamawia:

  • zakup technologii i systemów informatycznych
  • szkolenia i techniczne wsparcia w zakresie technologii i systemów informatycznych

 

Na stronie NSPA znajdziemy stronę https://eportal.nspa.nato.int/public/eportal.aspx, gdzie za pomocą strony https://www.nspa.nato.int/business/procurement/vendor musimy zarejestrować się najpierw jako potencjalny dostawca, a dopiero po weryfikacji ze strony NSPA możemy uzyskać dostęp do bazy konkursów lub ewentualnie być zapraszanym do konkursów.

Zobacz podobne  Jak wdrożyć AQAP 2110

Na stronie NCI znajdziemy stronę 5 kroków do robienia interesów z agencją NCI https://www.ncia.nato.int/business/do-business-with-us/5-steps.html, gdzie znajdziesz wszystkie wytyczne jak zostać dostawcą NCI.

Na stronie NCI można również znaleźć stronę Ramy nienastawione na zysk (NFPF) https://www.ncia.nato.int/business/do-business-with-us/notforprofit-framework-nfpf.html, która jest zaadresowana do organizacjami non-profit ( instytucje akademickie i badawcze), gdzie oferowane są granty na badania i rozwój.

 

UWAGA:

Przed podjęciem jakichkolwiek kroków dostosowawczych w swojej firmie, w postaci wdrożenia i certyfikacji AQAP, WSK, dopuszczenia do informacji niejawnych, w celu dostosowania się do wymagań wojska jako dostawca, sprawdźcie najpierw czy macie szanse w przetargach i konkursach. Proces dostosowania firmy do wymagań jest dosyć kosztowny i nie zawsze się opłaca.

Pamiętajcie! Szczęście sprzyja przygotowanym!

 

Specjalne podziękowania:

Serdecznie dziękuję autorowi kanału “Gdzie zaczyna się wojsko…” za udostępnienie mapy z listą garnizonów wojska polskiego.

link do kanału: https://www.youtube.com/c/Gdziezaczynasi%C4%99wojsko/featured

link do strony na FB: https://www.facebook.com/gdziewojsko/about

Autor: Mariusz Mazur (5154)

 


 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

 

 

 

Scroll to Top