Dostępność serwisów i stron internetowych dla każdego

Czym jest dostępność?

Dostępność można rozpatrywać na różnych płaszczyznach, np. pod kątem teleinformatyki, bezpieczeństwa informacji, niezawodności oraz pod kątem cyfrowym serwisów i stron internetowych. O tym ostatnim właśnie będzie ten artykuł.

Dostępność serwisu internetowego oznacza stopień w jakim może być on postrzegany, rozumiany i przeglądany przez wszystkich użytkowników, niezależnie od ich cech lub upośledzeń, a także niezależnie od właściwości używanego przez nich oprogramowania i sprzętu.

Ogólnie można powiedzieć, że dostępność strony internetowej oznacza, że ​​witryna powinna być prosta, a korzystać z niej mogą wszyscy, w tym użytkownicy niepełnosprawni.

Dlaczego serwis internetowy ma spełniać warunki dostępności?

W pierwszej kolejności warto się odnieść do regulacji prawnych i normatywnych. Podmioty publiczne, wg ustawy o dostępności cyfrowej, muszą dostosować swoje serwisy internetowe do wymagań normy europejskiej EN 301 549 V2.1.2. Jest to norma zawierająca wymagania dotyczące dostępności produktów i usług ICT. Dokument zawiera wytyczne standardu WCAG 2.1 na poziomie AA (AA jest poziomem zalecanym: kryteria sukcesu powinny być spełnione, w przeciwnym razie niektóre grupy osób będą miały utrudniony dostęp do informacji zawartych w serwisie. Jest powszechnie uważany za optymalny poziom dostępności. Wymaga spełnienia wszystkich kryteriów sukcesu na poziomie A i AA).

Zobacz podobne  Certyfikat ISO 9001 - czy warto wdrożyć system zarządzania jakością?

Konwencja Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych określa dostęp do technologii informacyjnych i komunikacyjnych, w tym Internetu, jako podstawowe prawo człowieka.

Światowe konsorcjum internetowe – World Wide Web Consortium (W3C) opublikowało standard WCAG (Web Content Accesibility Guidelines, na dzień dzisiejszy aktualna wersja 2.1), zawiera wytyczne dotyczące dostępności oparte na czterech komponentach:

  • Postrzegalność – wszystkie elementy i informacje na stronie muszą zostać przedstawione użytkownikom w sposób zrozumiały dla nich (nie może być niewidoczny dla żadnego z ich zmysłów);
  • Funkcjonalność – użytkownik musi mieć możliwość korzystania z funkcji strony i operowania interfejsem oraz nawigacją (interfejs nie może wymagać interakcji, której użytkownik nie jest w stanie wykonać);
  • Zrozumiałość – treści i operacje użytkowników muszą być przez nich zrozumiane (nie może dojść do sytuacji, gdzie użytkownik nie jest w stanie czegoś zrozumieć);
  • Rzetelność– treści i materiały opublikowane przez stronę muszą być zrozumiałe i prawidłowo interpretowane przez oprogramowanie i działać poprawnie z technologiami wspomagającymi korzystanie z Internetu np. „reader”.
Zobacz podobne  Narzędzia pomocne audytorom w przeprowadzeniu audytów wewnętrznych

 

Następnie warto pomyśleć o korzyściach, które przyniesie dostępna strona internetowa:

  • wygodne przeglądanie na różnych typach urządzeń i uniwersalny zestaw opcji;
  • atrakcyjność dla wszystkich użytkowników (jeśli witryna jest łatwa w użyciu, nie jest myląca i dostępna dla użytkowników niepełnosprawnych, z pewnością będzie ona bardziej prosta w użyciu dla wszystkich, np. starszym ludziom może być trudno kliknąć mały przycisk albo jeśli osoba znajdująca się na hałaśliwym dworcu kolejowym, chcąca obejrzeć wideo, ale niemająca przy sobie słuchawek, będzie mogła zrozumieć znaczenie za pomocą napisów dla osób słabosłyszących lub niedosłyszących);
  • lepsze wyniki SEO (dostępne strony zazwyczaj mają większy zasięg);
  • zwiększenie zaufania i lojalności;
  • wyższy poziom społecznej odpowiedzialności organizacji.

 

Jak zapewnić dostępność serwisu, strony internetowej?

Istniejący lub projektowany serwis ma spełniać kryteria opisane w aktualnie obowiązującym standardzie WCAG (W3C Web Content Accessibility Guidelines), który jest przełożony na normę europejską EN 301 549 V2.1.2 oraz międzynarodową ISO/IEC 40500. W jaki sposób do tego podejść praktycznie omówimy w następnym artykule.

Zobacz podobne  ISO - Pytania i odpowiedzi

 

Czytaj dalej

 

 

Autor: Maryna Kuczyńska (4073)

 

 

 

 


 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

 

 

 

Scroll to Top