ISO 14001 – system zarządzania środowiskiem dla opornych – cz. 2

Ciąg dalszy ISO 14001 – system zarządzania środowiskiem dla opornych – cz.1

System zarządzania środowiskiem ISO 14001 ma na celu zoptymalizować nasze oddziaływanie na środowisko, a przez to uczynić naszą firmę przyjazną środowisku.

Proste? Teoretycznie tak, ale od razu pojawia się pytanie i to nie jedno!
Czy to oznacza, że wdrażając ISO 14001 musimy zminimalizować zużycie energii, materiałów, paliwa i innych surowców, które wykorzystujemy w pracy?
Czy to oznacza, że musimy wymienić nasze samochody, maszyny i inny sprzęt na „ekologiczne” i przyjazne środowisku?

Gdybym odpowiedział: „tak!”, to oznaczało by, że musimy wydać dużo pieniędzy na spełnienie wymagań normy ISO 14001 i wdrożenie systemu zarządzania środowiskiem!
Kto chciałby iść tą drogą?
Gdy słyszę, że muszę wydać więcej pieniędzy ze względu na ochronę środowiska, zapala mi się czerwone, migające światełko! Czy aby na pewno na ochronę środowiska?

W życiu posługuję się logiką, przez co zawsze, również w zakresie ochrony środowiska, staram się znaleźć powiązania pomiędzy ty, co mam kupić, a rzeczywistym wpływem na środowisko. Podam przykład!

Zobacz podobne  Planowanie ciągłości działania w organizacjach cz.1

Jakiś czas temu kupowałem samochód, oczywiście na potrzeby firmy. W jednym z salonów, gdy sprzedawca usłyszał, czym zajmuje się IKMJ, od razu zaproponował zakup samochodów o napędzie hybrydowym. Jako że jestem otwarty na nowe pomysły i rozwiązania, zgodziłem się na jego propozycję, pod trzema warunkami:

Samochód w całym swoim cyklu życia faktycznie będzie (od projektu, po jego złomowanie) mniej degradował środowisko od klasycznego „benzyniaka”.
Będzie nam, (czyli IKMJ) opłacało się eksploatować ten samochód, a koszty eksploatacji będą zbliżone do „benzynowej konkurencji”.
Samochód spełni nasze oczekiwania względem długości tras (chcieliśmy przejeżdżać do 1500 km dziennie bez dłuższych postojów).

Na pierwszy rzut oka, warunek pierwszy był spełniony, samochód napędzany prądem, wspomagany jedynie silnikiem benzynowym, wydaje się mniej degradować środowisko. Jednak zainteresowało mnie, czy prąd faktycznie jest ekologiczny. Czy dzięki napędowi elektrycznemu faktycznie będziemy przyjaźni środowisku, tak jak zakłada to ISO 14001?

Hybryda ma akumulatory kadmowo-niklowe, duże akumulatory, znacznie większe niż klasyczny samochód. Jak wytwarza się takie akumulatory? Kopalnie metali ziem rzadkich to klasyczne odkrywki – duża degradacja środowiska. W przeliczeniu, podczas produkcji niklu i kadmu do jednego kompletu akumulatorów do hybrydy, zrzut zanieczyszczeń do środowiska jest równy 100 klasycznym akumulatorom do „benzyny”. Po zsumowaniu wszystkich emisji zanieczyszczeń okazuje się, że produkcja jednej hybrydy robi emisję równą produkcji i eksploatacji dwóch samochód napędzanych silnikami benzynowymi. Czy zatem „ekologiczna” hybryda jest faktycznie ekologiczna?

Zobacz podobne  Jak uzyskać certyfikat ISO 9001:2015?

Do warunków drugiego i trzeciego nie przeszliśmy.
Twórcy normy ISO 14001 System Zarządzania Środowiskiem, wyszli z założenia, że ekologiczność przedsiębiorstwa uzyskuje się, głównie, dzięki optymalizacji ekonomicznej procesów wytwórczych organizacji. Inaczej mówiąc, wdrożenie ISO 14001, musi się opłacać. Jak to zrobić?

Wdrażając System Zarządzania Środowiskiem ISO 14001 w pierwszej kolejności dokonujemy identyfikacji aspektów środowiskowych, czyli tego, jak my (czyli nasza firma) oddziałuje na środowisko.
Istotne jest to, że mamy wypisać zarówno pozytywne jak i negatywne sposoby oddziaływania na środowisko. Czy może być oddziaływanie pozytywne?

Środowisko, to wszystko to, co nas otacza, przyroda, ale również my ludzie, nasze miasta i rodziny. Podam parę przykładów pozytywnego oddziaływania na środowisko.

Zobacz podobne  UWAŻAJ na tani certyfikat ISO!

1. Dając ludziom pracę, tworząc nowe miejsca pracy, oddziałujemy pozytywnie na środowisko.

2. Kupujemy starą fabrykę, następnie na jej miejscu budujemy zakład, oczyszczamy teren, tworzymy zielone otocznie (trawa, drzewa, krzaczki, itp.).

3. Dochodzimy do wniosku, że nasi pracownicy, zamiast dojeżdżać do biura, mogą pracować w pracy, dzięki temu nie muszą codziennie przemierzać samochodem średnio 20 km, zmniejszamy emisję spalin, zapotrzebowania na środki eksploatacyjne i części zamienne do samochodów naszych pracowników.

Myślę, że wystarczy. Sami zapewne znajdziecie przykłady innych pozytywnych aspektów środowiskowych, które możecie zidentyfikować w swoich firmach i wykazać w Systemie Zarządzania Środowiskiem ISO 14001.
Wiemy już, co, w rozumieniu normy ISO 14001 System Zarządzania Środowiskiem oznaczają pojęcia:

1. Środowisko

2. Aspekt środowisko

3. Pozytywny aspekt środowiskowy

Zobacz wszystkie części:

autor: Mariusz Mazur

Scroll to Top