Jak sprzedawać dla wojska?

Czyli:

Dlaczego musimy mieć certyfikat AQAP, gdy chcemy być dostawcą Wojska Polskiego?

Dlaczego musimy mieć certyfikat AQAP, gdy chcemy być dostawcą armii NATO?

Polska wstąpiła do NATO 12 marca 1999 roku i od tamtej pory rozpoczął się powolny, lecz nieubłagany proces standaryzacji Wojska Polskiego ze standardami NATO. Z naciskiem na słowo “powolny”.

Ministerstwo Obrony Narodowej, a za nim Sztab Generalny Wojska Polskiego rozpoczął wdrażanie standardów NATO, między innymi w postaci wytycznych STANAG, których pełną list możemy przejrzeć na stronie https://nso.nato.int/nso/nsdd/main/list-promulg.

 

W ramach harmonizacji i standaryzacji w 2003 roku MON powołał Wojskowe Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji (WCNJiK) https://wcnjik.wp.mil.pl/pl/, które powstało na miejsce Biura Wojskowej Służby Normalizacyjnej (BWSN) i Grupy Organizacyjnej Wojskowego Biura Kodyfikacyjnego (GO WBK).

 

Nie tak dawno, bo w sierpniu 2019 roku, MON wydał Decyzję Nr 126/MON z dnia 16 sierpnia 2019 r. w sprawie zapewnienia jakości sprzętu wojskowego i usług, których przedmiotem jest sprzęt wojskowy (https://www.dz.urz.mon.gov.pl/dziennik/pozycja/decyzja-159-decyzja-nr-126mon-z-dnia-16-sierpnia-2019-r-w-sprawie-zapewnienia-jakosci-sprzetu-wojskowego-i-uslug-ktorych-przedmiotem-jest-sprzet-wojsk/). Decyzja ta jest wynikiem wdrożenia w ramach Wojska Polskiego natowskiego standardu STANAG 4107 wydanego styczniu 2019 roku (https://wcnjik.wp.mil.pl/u/d5_na_2020_07.pdf), który określa zasady wzajemnej akceptacji rządowego zapewnienia jakości i stosowania sojuszniczych publikacji zapewniania jakości (AQAP). To zgodnie z tym dokumentem podstawą zapewnienia jakości w ramach rządowego zapewnienia jakości przy nabywaniu towarów i usług jest ocena dostawców wg standardów AQAP.

Zobacz podobne  Wdrożenie ISO 9001 w praktyce

 

Ciekawostka:

  • skrót AQAP oznacza Allied Quality Assurance Publication, co można przetłumaczyć jako Sprzymierzone Publikacja Zapewnienie Jakości

  • skrót SpW oznacza Sprzęt Wojskowy

 

Gdy zerkniemy do treści Decyzji nr 126/MON do załącznika nr 1, w którym zawarta jest PROCEDURA WYKONAWCZA ZASADY WŁĄCZANIA WYMAGAŃ ZAPEWNIENIA JAKOŚCI DO UMOWY (P-01) dowiemy się że:

 

Punkt 2 procedury:

Procedura ma zastosowanie do umów zawieranych przez komórki i jednostki organizacyjne resortu obrony narodowej” (punkt 2 procedury), co oznacza że do stosowania procedury zobowiązane są wszystkie jednostki wojskowe oraz cywilne komórki organizacyjne w ramach administracji MON.

 

Punkt 4.2.2 procedury:

Klauzula (jakościowa) powinna w szczególności zawierać wymagania związane z wykonawcą, obejmujące:

  • przywołanie wymagań sojuszniczych publikacji zapewnienia jakości, które mają zastosowanie w umowie,
  • zobowiązanie do umieszczenia w umowie z podwykonawcą zapisów, uzgodnionych z właściwym RPW, umożliwiających realizację procesu nadzorowania jakości u podwykonawców

Co oznacza że:

  • w umowie mają być przywołane dokumenty NATO publikowane w formie standardów AQAP lub uznawane przez NATO normy międzynarodowe dotyczące zapewnienia jakości, np. ISO 9001,
  • Przedsiębiorca ma zapewnić że jego podwykonawcy również będą stosowali te standardy
Zobacz podobne  UWAŻAJ na tani certyfikat ISO!

 

Punkt 4.4 i 4.4.1 procedury:

4.4. Przykładowe formy zapisu „klauzul jakościowych” do umieszczenia w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia, projektach umów i umowach na dostawy SpW.

 

4.4.1. Przykładowy zapis klauzuli jakościowej w umowach z wykonawcami krajowymi, z wykonawcą zagranicznym z kraju należącego do NATO, który implementował porozumienie standaryzacyjne STANAG 4107 lub kraju, z którym podpisano MoU, z wykonawcą zagranicznym z krajów nie należących do NATO, z którym nie podpisano MoU lub krajów należących do NATO, które nie implementowały porozumienia standaryzacyjnego STANAG 4107 może być następujący:

 

1) system zarządzania jakością wykonawcy jest zgodny z (należy wpisać właściwy dokument, na przykład: PN-EN ISO 9001:2015 lub AS/EN 9100)1;

 

2) do niniejszej umowy mają zastosowanie wymagania zawarte w (należy wpisać właściwą sojuszniczą publikację zapewnienia jakości, na przykład: AQAP 2110, AQAP 2310, AQAP 2131, AQAP 2210);”

Oznacza to, że Wojsko, jako zamawiający zobowiąże nas do stosowania:

  • międzynarodowych standardów jakościowych, np. ISO 9001, A/S EN 9100 i innych dotyczących jakości
  • standardów jakości NATO: AQAP 2110, AQAP 2310, AQAP 2131, AQAP 2210

 

Musimy pamiętać że, abyśmy mogli spełnić wymagania Wojska Polskiego lub dowolnej innej Armii NATO, musimy posiadać certyfikat wydany przez akredytowaną jednostkę certyfikującą potwierdzający spełnienie tych wymagań.

Zobacz podobne  Jak wdrożyć wymagania normy ISO 9001?

 

Komentarz:

Nr 126/MON z dnia 16 sierpnia 2019 r. w sprawie zapewnienia jakości sprzętu wojskowego i usług, których przedmiotem jest sprzęt wojskowy zastępuje:

  1. Decyzje Nr 67/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 marca 2014 r. w sprawie nadzoru nad funkcjonowaniem w resorcie obrony narodowej systemu zapewnienia jakości wyrobów obronnych (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 77);
  2. Decyzje Nr 427/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 października 2014 r. w sprawie określenia zasad funkcjonowania systemu zapewnienia jakości wyrobów obronnych, obowiązków zamawiającego, rejonowego przedstawicielstwa wojskowego, gestora sprzętu wojskowego i centralnego organu logistycznego oraz Wojskowego Centrum Normalizacji, Jakości i Kodyfikacji w zakresie zapewnienia jakości wyrobów obronnych (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 343);
  3. Decyzje Nr 447/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania w resorcie obrony narodowej procedur wykonawczych dotyczących zapewnienia jakości wyrobów obronnych (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 312).

 

 


 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

 

 

 

Scroll to Top