Podobnie jak w przypadku dobrej praktyki higienicznej spełnienie wymagań systemu GMP również musi zostać udokumentowane. Tu również tworzymy księgę, w której deklarujemy stosowanie się do polityki i procedur związanych z zachowaniem dobrej praktyki produkcyjnej. Księga GMP zwana produkcyjną, może stanowić element Księgi Higienicznej. Warto wykorzystać tą zależność.
Podobnie jak w przypadku Księgi GHP tak i w Księdze Produkcyjnej muszą się znaleźć informacje o naszym zakładzie. Opisujemy status prawny firmy, kto w niej zarządza, ile osób zatrudniona, gdzie się znajduje i jaki rodzaj produkcji prowadzi. Ponadto umieszczamy informacje dotyczące dostępności zakładu opisując sposób dojazdu, rodzaj dróg oraz ogrodzenie terenu.
Opis zakładu może zostać opracowany wspólnie dla Księgi Higieny i Produkcyjnej, uwzględniając odpowiednio wymagania GHP i GMP.
Do zagadnień opisanych w Księdze Higieny, a wymaganych przez Księgę Produkcyjną należą również aspekty związane ze zwalczaniem szkodników, higieną i jej weryfikacja oraz szkolenia. Raz opisane nie wymagają powielenia, tylko ewentualnego uzupełnienia.
O ile temat higieny i zwalczania szkodników został wyczerpany w poprzednim artykule, kwestia szkolenia musi zostać uzupełniona w oparciu o wymagania GMP.
W rozdziale dotyczącym szkoleń, poza elementami wymaganymi dobrą praktyką higieniczną, w planie szkoleń musimy uwzględnić:
- Szkolenia stanowiskowe,
- Szkolenia obsługi maszyn i urządzeń,
- Szkolenia dotyczące zapewnienia jakości produktu i przebiegu procesów.
Zaznaczamy dla kogo szkolenia są przeznaczone i w jaki sposób będą prowadzone. Podobnie jak w przypadku szkoleń związanych z higieną, tak i teraz jesteśmy zobowiązaniu do prowadzenia odpowiednich zapisów, które będą dowodem wykonania określonych działań.
Istotą Księgi Produkcji jest opis procesów i procedur związanych z produkcją oraz zasobami niezbędnymi do jej realizacji. Zapisy stanowiące sedno wymagań GMP, omówimy wkrótce.
Zobacz też:
Bo porządek musi być! – czyli jak wdrożyć Dobrą Praktykę Higieniczną (GHP) cz.I
Bo porządek musi być! – czyli jak wdrożyć Dobrą Praktykę Higieniczną (GHP) cz.II