Jak wdrożyć wewnętrzny system kontroli?

Jest to bardzo częste pytanie. Zacznijmy od tego kto musi posiadać WSK?

Wdrożony i certyfikowany system WSK musi posiadać przedsiębiorca, który zamierza dokonywać obrotu uzbrojeniem (bronią) z państwami znajdującymi się w Unii Europejskiej i poza Unią Europejską.
Jeżeli towar, którym chcesz handlować nie jest uzbrojeniem, nie ma takiego obowiązku.

Jeżeli jednak chcesz handlować bronią po uzyskaniu koncesji krajowej, musisz wdrożyć i certyfikować WSK przed jakąkolwiek transakcją.

Wdrożenie wewnętrznego systemu kontroli jest zadaniem stosunkowo prostym, lecz wymaga przyswojenia pewnej wiedzy.
Pierwszym krokiem jest zakupienie normy ISO 9001:2015 na stronie Polskiego Komitetu Normalizacji (nie wolno korzystać z innego źródła!). Dopiero wówczas możesz rozpocząć pracę nad WSK.

Krok drugi to opracowanie dokumentacji systemu zarządzania jakością zgodnie z normą ISO 9001:2015. Dlaczego?
Zgodnie z artykułem 11 ustawy o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, WSK składa się z dwóch elementów:

  • systemu zarządzania jakością ISO 9001:2015 (w ustawie jest mowa o tym że “Wewnętrzny system kontroli podlega certyfikacji zgodności z wymaganiami międzynarodowych norm ISO 9000”.  Jedyną normą z tej rodziny, na która się certyfikuje jest właśnie ISO 9001.
  • wymagań określonych w ust. 2 artykułu 11 ustawy: “W ramach wewnętrznego systemu kontroli należy określić w szczególności zadania organów przedsiębiorstwa, podstawowe zadania na stanowiskach pracy w zakresie kontroli i zarządzania obrotem, zasady doboru pracowników, archiwizacji danych, kontroli wewnętrznej, realizacji zamówień oraz szkolenia”.
Zobacz podobne  Koszty i korzyści związane z certyfikacją ISO 9001

Gdy już mamy opracowany system zarządzania jakością możemy przejść dalej.

Krok trzeci – opracowujemy zadania organów przedsiębiorstwa, podstawowe zadania na stanowiskach pracy w zakresie kontroli i zarządzania obrotem, zasady doboru pracowników, archiwizacji danych, kontroli wewnętrznej, realizacji zamówień oraz szkolenia. Najlepiej jest to zrobić w formie integralnej z dokumentacją systemu zarządzania jakością. Im mniej papierów tym lepiej!

Gdy już uporasz się z tymi zadaniami, Twój własny Wewnętrzny System Kontroli będzie gotowy! Brawo Ty!

Lecz to nie koniec drogi, bo do wniosku o wydanie zezwolenia indywidualnego musimy dołączyć certyfikat WSK. Zatem do pracy!

Opracowaną dokumentację WSK musisz zatwierdzić do stosowania i wdrożyć w swojej firmie. Nadzorować możesz ją w wersji elektronicznej (przydatnym narzędziem jest Google G Suite) lub papierowej. Pamiętaj, aby zapoznać z procedurami wszystkich swoich pracowników i ich odpowiednio przeszkolić.

Zobacz podobne  Jak wdrożyć AQAP 2110

Na etapie opracowania dokumentacji musisz wskazać osobę odpowiedzialną za nadzór nad obrotem uzbrojenia (tzw. pełnomocnik ds. obrotu uzbrojeniem).

Gdy już masz wdrożone procedury postępowania, pracujesz zgodnie z nimi, możesz po upływie trzech miesięcy od wdrożenia systemu WSK przystąpić do certyfikacji. Musisz zgłosić się do jednostki certyfikującej wymienionej w rozporządzeniu w sprawie wykazu jednostek certyfikujących upoważnionych do prowadzenia certyfikacji zgodności i kontroli zgodności funkcjonowania wewnętrznego systemu kontroli (na przykład do Centrum Certyfikacji Jakości Wojskowej Akademii Technicznej).

Jednostka certyfikująca sprawdzi czy opracowana dokumentacja systemu WSK oraz praca firmy jest zgodna z wymaganiami zawartymi w normie ISO 9001:2015 i artykule 11 ustawy.

Jeżeli stwierdzi zgodność, nada firmie certyfikat WSK. Mając certyfikat możesz wystąpić o wydanie wniosku o zezwolenie na obrót uzbrojeniem!

Zobacz podobne  Jak wdrożyć wymagania normy ISO 9001?

 

Autor: Mariusz Mazur (3173)

Scroll to Top