Producent, który zamieszcza na swoich produktach znak CE gwarantuje spełnienie wymagań norm unijnych (zharmonizowanych) z odpowiednimi Dyrektywami w zakresie wprowadzanego na rynki produktu. Jeżeli Dyrektywy na to wskazują, spełnienie wymagań przez producenta potwierdzane jest przez niezależny organ (jednostkę notyfikowaną).
W drewnie wykorzystywanym do celów budowlanych głównie stosowano tzw. tarcicę ogólnego przeznaczenia, a o jej przeznaczeniu decydował cieśla. W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej i harmonizacji prawa poprzez przyjęcie Dyrektyw UE, zostało uszczegółowione, iż powinna to być jednak tarcica konstrukcyjna (drewno konstrukcyjne).
Badania oraz obserwacje rynku w Polsce pokazują, że zmiany w postępowaniu producentów i firm wykorzystujących drewno zachodzą zdecydowanie za wolno.
Nadrzędna różnica pomiędzy tarcicą ogólnego przeznaczenia, a tarcicą konstrukcyjną polega na tym, że zgodnie ze ściśle określonymi zasadami, dla tarcicy konstrukcyjnej oszacowuje się wytrzymałość i sztywność, a dla tarcicy ogólnego przeznaczenia nie.
Podstawę do znakowania tarcicy konstrukcyjnej znakiem CE, zgodnie z dyrektywą CPD (89/106/EWG) stanowi Norma PN-EN 14081-1+A1:2011 Konstrukcje drewniane – Drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo – Cześć 1: Wymagania ogólne.
Zgodnie z normą PN-EN 14081-1+A1:2011 dla konstrukcji z drewna litego wymagany jest system certyfikacji 2+. (patrz: dyrektywa budowlana) Okres przejściowy dla tej normy był niejednokrotnie wydłużany i aktualnie został ustalony na 1.10.2012 r. Po tym terminie tartaki sprzedające drewno do zastosowania konstrukcyjnego będą musiały spełniać wymagania zawarte w dyrektywie CPD i w normie PN-EN 14081-1+A1:2011, wystawiać Deklarację Zgodności WE i oznaczać swoje wyroby znakiem CE. W innym przypadku będą mogły sprzedawać wyłącznie drewno do zastosowań niekonstrukcyjnych.
Cdn.
Normy przywołane w tekście:
PN-EN 14081-1+A1:2011 Konstrukcje drewniane — Drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo -Część 1: Wymagania ogólne
PN-EN 14081-2:2010 Konstrukcje drewniane — Drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo — Część 2: Sortowanie maszynowe; wymagania dodatkowe dotyczące wstępnych badań typu
PN-EN 14081-3:2012 Konstrukcje drewniane — Drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo — Część 3: Sortowanie maszynowe: wymagania dodatkowe dotyczące zakładowej kontroli produkcji
PN-EN 14081-4:2009 Konstrukcje drewniane — Drewno konstrukcyjne o przekroju prostokątnym sortowane wytrzymałościowo — Część 4: Sortowanie maszynowe — Nastawy urządzeń sortujących do kontroli maszynowej
Autor: Krystyna Rudek