Procesy w systemie zarządzania jakością ISO 9001 – cz. 4

Certyfikat ISO 9001
Ciąg dalszy wątku:
Procesy w systemie zarządzania jakością ISO 9001 – cz. 3

Zidentyfikowaliśmy procesy zachodzące w naszym systemie zarządzania jakością, zgodnym z normą ISO 9001. Zidentyfikowaliśmy też ich wzajemne oddziaływanie. Co za tym idzie spełniliśmy połowę wymagań punktu 4.1 normy ISO 9001. Teraz przystąpimy do następnego zadania.

Mamy określić parametry przez nas zidentyfikowanych procesów. Oczywiście musimy to zrobić w oparciu o parametry ekonomiczne, gdyż w innym przypadku nasz szef zafunduje nam dożywotni bezpłatny urlop na zielonej trawce :).

Wchodzimy teraz w obszar zarządzania przez cele w procesach systemu zarządzania jakością ISO 9001, bo już niepostrzeżenie weszliśmy w zarządzanie procesowe. Aby wyznaczyć cele dla poszczególnych procesów, musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Oto one.

Co zrobić, aby zarabiać pieniądze?
Procesy sprzedaży (dokonujące fizycznej sprzedaży do klienta) muszą wygenerować określony przychód.
Procesy realizacji usługi oraz procesy pomocnicze dal nich i procesy sprzedaży muszą wygenerować koszty mniejsze od przychodu o zadaną wartość.

Jak to zrobić?
Proces e-sprzedaży, dokonuje sprzedaży pieców – generujący sprzedaż usług montażu pieców, który z kolei generuje usług serwisu pieca.
Można też sprzedawać same usługi montażu i serwisu.

Zobacz podobne  Certyfikat ISO bez tajemnic! Jak Samodzielnie wdrożyć ISO 9001?

Wiemy, że nasza firma w roku 2011 wygenerowała obrót w wysokości 4,995 mln zł rocznie (nie dużo :)). Z czego mieliśmy przychód w wysokości:
wdrażanie ISO 9000 Sprzedaż pieców 3,075 mln zł (879 pieców po 3,5 tys. zł netto)
wdrażanie ISO 9000 Montaż pieców sprzedanych 0,42 mln zł (420 usług montażu po 1 tys. zł netto)
wdrażanie ISO 9000 Montaż pieców obcych 0,1 mln zł (100 usług montażu po 1 tys. zł netto)
wdrażanie ISO 9000 Serwis pieców sprzedanych 0,05 mln zł (100 usług po 0,5 tys. zł netto)
wdrażanie ISO 9000 Serwis pieców obcych 1,350 mln zł (900 usług po 1,5 tys. zł netto)

Teraz możemy sobie policzyć ile, jakich usług i w jakim czasie musimy wykonywać, aby zarabiać :). Dla ułatwienia przyjmiemy, że ceny są stałe, a w ciągu roku jest 220 dni roboczych.

Proces e-sprzedaży musi dokonać:
4 sprzedaży pieców dziennie (879/220)
2 sprzedaże usług montażu naszego pieca
1 sprzedaż na 2 dni usługi montażu obcego pieca
1 sprzedaż na 2 dni usługi serwisu naszego pieca
4 sprzedaże usługi serwisu obcego pieca

Zobacz podobne  Certyfikat ISO bez tajemnic! Jak Samodzielnie wdrożyć ISO 9001?

Co za tym idzie proces serwisu musi:
Być w stanie wykonać 8 usług (3 montażu i 5 serwisów pieca) na dzień. Biorąc pod uwagę, że mamy 4 zespoły serwisowe, jeden zespół musi wykonywać 2 usługi na dzień.

Nie będę dalej przeprowadzał powyższej analizy, bo zanudziłbym Was na śmierć. Jak widzicie na powyższym przykładzie ISO 9001 to nie tylko papierki, ale też żmudna analiza ekonomiczna wydajności pracy. Prawdą jest, że aby przeprowadzić taką analizę musimy wyjść zawsze od samej góry i zachodzić w dół. Zawsze musimy zadawać sobie jedno pytanie: „Co trzeba zrobić aby osiągnąć ten cel?”
Okazuje się, że system zarządzania jakością ISO 9001 wymusi na nas sporządzenie rzetelnej analizy ekonomicznej co do wydajności pracy naszej firmy. Kto by pomyślał :).

Zobacz podobne  Certyfikat ISO bez tajemnic! Jak Samodzielnie wdrożyć ISO 9001?

Teraz zadanie domowe!!!
Policzcie sami, jaką musicie zrobić sprzedaż w Waszych procesach sprzedaży, aby zrealizować przychód, następnie rozbijcie to na ilość produktów i usług, które musicie wykonać. Następnie te materiały możecie przesłać do mnie na adres: mariusz.mazur@ikmj.com, abym mógł wytłumaczyć Wam jak iść dalej.

Gdy już mamy zrobioną analizę, zapisujemy sobie poszczególne cele i ich wartości, najlepiej w formie budżetu rzeczowo – finansowego i możemy zamknąć punkt 4.1 ISO 9001 jako zamknięty!
Brawo!, spełniliście wymagania pierwszego punktu normy!

A teraz niespodzianka. Niech każdy z Was odpowie sobie na pytanie: Czy u mnie w firmie sporządzamy budżet? Jeżeli tak, to znaczy że przynajmniej w połowie spełniacie wymagania punktu 4.1 ISO 9001 i macie podstawy systemu zarządzania jakością.
W następnej części omówię wymagania w zakresie dokumentacji, czyli punkt 4.2 ISO 9001.

Cdn…

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości


Dane kontaktowe

Siedziba:

os. Strusia 1A, 31-807 KrakówDbamy o jakość!

Masz uwagi lub sugestie. Wypełnij krótką ANKIETĘ na temat naszej strony.

Szukaj we wszystkich serwisach IKMJ