Procesy w systemie zarządzania jakością ISO 9001 – cz.1

Zgodnie z wymaganiami punktu 4.1 normy ISO 9001 wdrażając system zarządzania jakością mamy obowiązek zidentyfikować procesy zachodzące w naszej organizacji. Mamy również obowiązek zidentyfikować wzajemne oddziaływanie procesów systemu zarządzania jakością. Co to oznacza w praktyce?

Zacznijmy od tego, co to jest proces? Według normy ISO 9000, w wolnym tłumaczeniu, proces to zbiór czynności przekształcających wejście w wyjście. Brzmi to, co nie co enigmatycznie. Abyśmy dobrze zrozumieli znaczenie procesu w systemie zarządzania jakością wg normy ISO 9001, musimy sięgnąć głębiej, po dokładniejszy opis procesu.

Znajdźmy proces!

W każdej organizacji, bez względu na to czy ma wdrożony system zarządzania jakością ISO 9001, czy tez nie, wykonywany są czynności, np.: przyjęcie zapytania, sporządzenie oferty, przyjęcie zamówienia, kompletacje przesyłki, wysyłka przesyłki, itp. Nazwijmy je umownie „zbiorem czynności”. Nasuwa się pytanie, czy czynności te są wykonywane same z siebie, czy ludzie je wykonujący, realizują je na podstawie bodźca? Każdy z nas odpowie: oczywiście, że na podstawie bodźca. Przyjmuje zapytanie od klienta, bo klient je do mnie wysłał. Sporządzam ofertę, bo dostałem zapytanie, można tak wymieniać dalej. Okazuje się, że nie dość, że czynności wykonywane są na podstawie bodźca w postaci otrzymanej informacji, to jeszcze układają się w ciąg przyczynowo skutkowy. Bodziec nazwijmy umownie „informacja”.

Zobacz podobne  Certyfikat ISO bez tajemnic! Jak Samodzielnie wdrożyć ISO 9001?

Otrzymuję informację – na jej podstawie wykonuje czynność, po wykonaniu czynności przekazuję informację – na jej podstawie następna osoba wykonuje czynność.

Gdy przyjrzymy się dokładniej, pracy w firmie, czy szpitalu, okazuje się, że wszystko układa się w „ciąg przyczynowo – skutkowy”. Gdy przyjrzymy się naszym codziennym obowiązkom, okazuje się, że zależność ta utrzymuje się.

Norma ISO 9001 każe nam zidentyfikować procesy! Więc identyfikujmy!

Proces to „zbiór czynności” pobudzanych „informacją” i ułożonych w „ciąg przyczynowo – skutkowy”.

Jako że identyfikujemy procesy w firmie, to znajdźmy początek procesu, czyli miejsce, w którym się wszystko zaczyna! Możemy powiedzieć, że wszystko zaczyna się od pomysłu na firmę, lecz dla uproszczenia przyjmijmy, że firma już istnieje. Wdrażamy system zarządzania jakością ISO 9001 w istniejącym przedsiębiorstwie.

Zobacz podobne  Certyfikat ISO bez tajemnic! Jak Samodzielnie wdrożyć ISO 9001?

Zatem WSZYSTKO ZACZYNA SIĘ OD KLIENTA, KTÓRY przychodzi do nas i CHCE! Tutaj jest początek tego procesu.

Pytanie: KIEDY PROCES SIĘ KOŃCZY? W miejscu, gdzie KLIENT MA TO, CO CHCIAŁ!

Bardzo często Klienci pytają nas: co to są, te procesy, w systemie zarządzania jakością ISO 9001? Okazuje się, że jest to dokładnie ten sam twór, co w organizacji bez ISO 9001!

cdn…

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości


Dane kontaktowe

Siedziba:

os. Strusia 1A, 31-807 KrakówDbamy o jakość!

Masz uwagi lub sugestie. Wypełnij krótką ANKIETĘ na temat naszej strony.

Szukaj we wszystkich serwisach IKMJ