Przegląd Zarządzania w Zintegrowanym Systemie Zarządzania według norm ISO 9001, ISO 14001 i ISO 50001 – część 1

Ponieważ normy ISO 9001, ISO 14001 i ISO 50001 mają wiele cech wspólnych, ułatwia to wdrożenie Zintegrowanego Systemu Zarządzania zgodnego z wymaganiami tych trzech wymienionych norm. Pod  względem kosztowym, organizacyjnym i nakładu pracy wdrożenie takiego rozwiązania jest zdecydowanie korzystniejsze dla firmy niż miałoby to miejsce w przypadku wdrożenia wymagań każdej z tych norm oddzielnie.

 

Jednym z elementów Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i Energią według norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 50001 jest tzw. Przegląd Zintegrowanego Systemu Zarządzania, którego przeprowadzenie jest obowiązkowym wymogiem każdej z wyżej wymienionych norm.  Najwyższe kierownictwo powinno go zrealizować w zaplanowanych odstępach czasu, w celu zapewnienia jago stałej przydatności, adekwatności i skuteczności nie rzadziej jednak niż raz na rok. Przeglądem tym należy objąć ocenianie możliwości doskonalenia i potrzebę zmian w Zintegrowanym Systemie Zarządzania według norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 50001, łącznie z jego polityką jakości i celami dotyczącymi jakości, jak i polityką środowiskową i zadaniami środowiskowymi oraz polityką energetyczną, celami i zadaniami energetycznymi. Zapisy z Przeglądu Zintegrowanego Systemu Zarządzania muszą być koniecznie przechowywane.

Zobacz podobne  Wdrożenie ISO 9001 w praktyce

 

Do każdego przeglądu zarządzania muszą być dostarczone odpowiednie, tak zwane dane wejściowe, a po przeprowadzeniu przeglądu muszą zostać opracowane stosowne wyniki jego realizacji, określane jako dane wyjściowe z przeglądu zarządzania. Wszystkie te wyżej wymienione działania muszą zostać zapisane jako tak zwany Raport z Przeglądu Zarządzania Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością, Środowiskowego i Energią według norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 50001. Forma tego zapisu jest jednak dowolna. Dopuszczalna jest zarówno forma papierowa jak i każda wersja elektroniczna.

 

Z wyżej wymienionym przeglądem zarządzania, a także jego wynikami i zaleceniami do realizacji należy zapoznać każdego członka najwyższego kierownictwa jak i każdego pracownika średniego szczebla firmy, jak kierownicy działów czy brygadziści w przypadku, gdy ich to faktycznie bezpośrednio lub pośrednio dotyczy.

Zobacz podobne  Czy da się nadać znak CE na produkty importowane z Chin?

 

Szczegóły na temat przygotowania i dostarczania danych wejściowych do Przeglądu Zarządzania Zintegrowanego Systemu Zarządzania według norm ISO 9001, ISO 14001 oraz ISO 50001 jak również wyników tego przeglądu i jego danych wyjściowych zostaną opisane w kolejnych częściach niniejszego opracowania.

 

Źródło:

  • Norma PN-EN ISO 9001:2009; Systemy zarządzania jakością – Wymagania,
  • Norma PN-EN ISO 14001:2005; Systemu zarządzania środowiskowego – Wymagania i wytyczne stosowania,
  • Norma PN-EN ISO 50001:2012; Systemy zarządzania energią – Wymagania i zalecenia użytkowania,
  • Opracowanie własne na podstawie materiałów wewnętrznych Instytutu Kształcenia Menadżerów Jakości.

Autor: Bartosz Gamza

Scroll to Top