przewodnik-po-certyfikatach

Poradnik dla Dyrektorów i Kierowników wybierających certyfikat systemu zarządzania

Jeżeli czytasz tę ulotkę to znaczy, że potrzebujesz CERTYFIKATU. Sporządziliśmy ją dla Ciebie, abyś wiedział jaki certyfikat wybrać. Na rynku jest dostępnych wiele certyfikatów, a ich wystawcy próbują przekonać Nas (Ciebie i mnie), że właśnie Ich certyfikat jest najważniejszy i zapewni Nam powodzenie w biznesie! Czy tak jest  na pewno?

Jaki certyfikat wybrać dla Naszego biznesu?

Pamiętaj! Certyfikat dobieramy do CELU, który dzięki niemu chcemy osiągnąć! Na rynku dostępne są dwa rodzaje certyfikatów:

  • Certyfikaty nieakredytowane
  • Certyfikaty akredytowane

Certyfikat nieakredytowany:

zwany inaczej zwykłym, jest uznawany tam, gdzie w przepisach lub specyfikacjach wymagany jest certyfikat systemu zarządzania. Takie certyfikaty wystawia IKMJ.

Ważne: w wymaganiu nie może być mowy o certyfikacie akredytowanym!

Certyfikat ten służy do budowania wizerunku organizacji (firmy, urzędu, szpitala) i potwierdzenia Naszej kompetencji dla organizacji niewymagających certyfikatu akredytowanego. To, czy certyfikat zostanie uznany przez naszego Klienta zależy tylko i wyłącznie od jego dobrej woli. Nie musi uznać certyfikatu.

Zobacz podobne  Luki w zabezpieczeniach oraz ich ujawnienie. Przegląd norm ISO/IEC 29147 oraz ISO 30111. część 2

Zalety:

  • jest tani i łatwo dostępny
  • u niektórych wystawców (np. w IKMJ) potwierdza spełnienie wymagania określonego standardu lub normy np. ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 26001, itp.

Wady:

  • nie zawsze jest uznawany

Certyfikat akredytowany:

jest uznawany przez wszystkie organizacje na świecie i potwierdza, że działamy zgodnie z określoną normą lub standardem w określonym zakresie naszej działalności i określonych lokalizacjach. Jest wystawiany przez akredytowane jednostki certyfikujące. Certyfikat zawiera logo jednostki certyfikującej i logo akredytacji z numerem akredytacji. Wzory logo znajdziesz na stronie http://www.pca.gov.pl/?page=nowe_znaki

Zalety:

  • musi zostać uznany przez Wszystkich
  • potwierdza spełnienie wymagania określonego standardu lub normy np. ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 26001, itp.

Wady:

  • jest znacznie droższy

Kto akredytuje jednostki certyfikujące?

Wykaz jednostek akredytujących jednostki certyfikujące znajdziesz na stronie IAF, który jest jednostką nadzorującą jednostki akredytujące (policjant pilnujący policjanta). Każda z jednostek akredytujących ma na swojej stronie wykaz akredytowanych przez siebie jednostek certyfikujących, jak np. Polskie Centrum Akredytacji.

Zobacz podobne  Jak zostać Audytorem ISO Pełnomocnikiem Systemu Zarządzania?

Pamiętaj!

Jeżeli jednostka certyfikująca (JC) została akredytowana przez jednostkę akredytującą (JA) stowarzyszoną w IAF, to automatycznie została uznana przez pozostałe JA i ich państwa matki (PCA – Polska)!

Podstawa prawna w/w uznania: Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. 2006 nr 249 poz. 1834)

Które normy najczęściej podlegają certyfikacji akredytowanej:

Inne normy również mogą podlegać certyfikacji akredytowanej, bo JC może się akredytować w JA na certyfikację dowolnej normy!

 

Masz pytania? Infolinia:
+48 533 040 255
+48 12 414 01 25
biuro@ikmj.com

 

Zajrzyj do naszej bazy wiedzy:

Scroll to Top