przewodnik-po-certyfikatach

Certyfikaty i ich znaczenie czyli jaki certyfikat i do czego?

Poradnik dla Dyrektorów i Kierowników wybierających certyfikat systemu zarządzania

Jeżeli czytasz tę ulotkę to znaczy, że potrzebujesz CERTYFIKATU. Sporządziliśmy ją dla Ciebie, abyś wiedział jaki certyfikat wybrać. Na rynku jest dostępnych wiele certyfikatów, a ich wystawcy próbują przekonać Nas (Ciebie i mnie), że właśnie Ich certyfikat jest najważniejszy i zapewni Nam powodzenie w biznesie! Czy tak jest  na pewno?

Jaki certyfikat wybrać dla Naszego biznesu?

Pamiętaj! Certyfikat dobieramy do CELU, który dzięki niemu chcemy osiągnąć! Na rynku dostępne są dwa rodzaje certyfikatów:

  • Certyfikaty nieakredytowane
  • Certyfikaty akredytowane

Certyfikat nieakredytowany:

zwany inaczej zwykłym, jest uznawany tam, gdzie w przepisach lub specyfikacjach wymagany jest certyfikat systemu zarządzania. Takie certyfikaty wystawia IKMJ.

Ważne: w wymaganiu nie może być mowy o certyfikacie akredytowanym!

Certyfikat ten służy do budowania wizerunku organizacji (firmy, urzędu, szpitala) i potwierdzenia Naszej kompetencji dla organizacji niewymagających certyfikatu akredytowanego. To, czy certyfikat zostanie uznany przez naszego Klienta zależy tylko i wyłącznie od jego dobrej woli. Nie musi uznać certyfikatu.

Zalety:

  • jest tani i łatwo dostępny
  • u niektórych wystawców (np. w IKMJ) potwierdza spełnienie wymagania określonego standardu lub normy np. ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 26001, itp.

Wady:

  • nie zawsze jest uznawany

Certyfikat akredytowany:

jest uznawany przez wszystkie organizacje na świecie i potwierdza, że działamy zgodnie z określoną normą lub standardem w określonym zakresie naszej działalności i określonych lokalizacjach. Jest wystawiany przez akredytowane jednostki certyfikujące. Certyfikat zawiera logo jednostki certyfikującej i logo akredytacji z numerem akredytacji. Wzory logo znajdziesz na stronie http://www.pca.gov.pl/?page=nowe_znaki

Zalety:

  • musi zostać uznany przez Wszystkich
  • potwierdza spełnienie wymagania określonego standardu lub normy np. ISO 9001, ISO/IEC 27001, ISO 26001, itp.

Wady:

  • jest znacznie droższy

Kto akredytuje jednostki certyfikujące?

Wykaz jednostek akredytujących jednostki certyfikujące znajdziesz na stronie IAF, który jest jednostką nadzorującą jednostki akredytujące (policjant pilnujący policjanta). Każda z jednostek akredytujących ma na swojej stronie wykaz akredytowanych przez siebie jednostek certyfikujących, jak np. Polskie Centrum Akredytacji.

Pamiętaj!

Jeżeli jednostka certyfikująca (JC) została akredytowana przez jednostkę akredytującą (JA) stowarzyszoną w IAF, to automatycznie została uznana przez pozostałe JA i ich państwa matki (PCA – Polska)!

Podstawa prawna w/w uznania: Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności (Dz.U. 2006 nr 249 poz. 1834)

Które normy najczęściej podlegają certyfikacji akredytowanej:

Inne normy również mogą podlegać certyfikacji akredytowanej, bo JC może się akredytować w JA na certyfikację dowolnej normy!

 

Masz pytania? Infolinia:
+48 501 331 558
+48 12 414 01 25
biuro@ikmj.com

 

Kontakt

Imię i nazwisko (wymagane)

Telefon (wymagane)

Adres email (wymagane)

Treść wiadomości


Dane kontaktowe

Siedziba:

os. Strusia 1A, 31-807 KrakówDbamy o jakość!

Masz uwagi lub sugestie. Wypełnij krótką ANKIETĘ na temat naszej strony.

Szukaj we wszystkich serwisach IKMJ