Prezentujemy kolejną część serii artykułów: Standardy akredytacyjne dla szpitali.
Zewnętrzna ocena jakości została po raz pierwszy zapoczątkowana dla Podstawowej Opieki Zdrowotnej w 2004 roku kiedy opracowano Zestaw Standardów Akredytacyjnych dla POZ. Standardy zostały opracowane przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce i Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej. Kolejna edycja standardów została wydana obwieszczeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 kwietnia 2011 roku w sprawie standardów akredytacyjnych w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych oraz funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej Dz.Urz.MZ.11.4.42 z dnia 14 kwietnia 2011 r.
Jednostka podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) może ubiegać się o akredytację, czyli wyróżnienie, z uwagi na jej jakość. Akredytacja jest procesem dobrowolnym, polega na złożeniu wniosku przez jednostkę Podstawowej Opieki Zdrowotnej do Ośrodka Akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Rada Akredytacyjna po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i po dokonaniu oceny przez Wizytatorów zewnętrznych nadaje status jednostki akredytowanej:
- przyznaje pełną akredytacje na okres 3 lat (konieczność otrzymania minimum 75% możliwych do uzyskania punktów w trakcie oceny);
- odmawia przyznania akredytacji.
Ocena dokonywana przez Wizytatorów opiera się na porównaniu faktycznie stwierdzanej praktyki postępowania i stanu jednostki z wzorcami jakie stanowią standardy akredytacyjne.
Ośrodek Akredytacyjny dokonując oceny opiera się na:
- wynikach przeglądu jednostki prowadzonego przez wizytatorów akredytacyjnych w czasie ich pobytu w jednostce. Podczas przeglądu dokonuje się do oceny stopnia spełniania przez jednostkę standardów akredytacyjnych,
- wynikach ankietyzacji pacjentów jednostki, przeprowadzonej przez Ośrodek w zakresie określonym niektórymi, stosownymi standardami.
Potwierdzeniem przyznania statusu jednostki akredytowanej jest certyfikat akredytacyjny.
Certyfikat jest potwierdzeniem spełnienia standardów i pozytywnego wyniku procesu oceny.
Jednostce wraz z certyfikatem i na okres obowiązywania certyfikatu przyznawane jest:
możliwość zaopatrzenia nazwy jednostki certą (specyficzny znak A w indeksie górnym na końcu ostatniego słowa nazwy własnej jednostki) wskazującą, iż jest to jednostka akredytowana.
Autor: Adriana Pawlas