Audyt, mimo, że nie przywołuje pozytywnych skojarzeń, jest ważnym procesem, dzięki któremu można się wiele dowiedzieć o organizacji. Dlatego istotne jest, żeby przeprowadzić go rzetelnie.
Zanim jednak podejmiesz się przeprowadzenia audytu musisz mieć opanowane pewne podstawy. Zobacz co według nas stanowi klucz do dobrego audytu.
Kilka faktów:
Audyt to systematyczny, niezależny i udokumentowany proces uzyskiwania obiektywnego dowodu oraz jego obiektywnej oceny, w celu określenia stopnia spełnienia kryteriów audytu.
Celem audytu jest szukanie dowodów zgodności z kryteriami. Weryfikujemy ZGODNOŚĆ, nie skupiamy się na wynajdowaniu niezgodności.
Fakt niepodlegający dyskusji:
Nie możesz audytować systemu jeśli nie znasz normy, zgodnie z którą został on wdrożony.
1. 19011 – Twój najlepszy przyjaciel;)
Chcesz przeprowadzić audyt, więc zapewne jesteś ekspertem w zakresie normy, którą zamierzasz audytować. Ale bez znajomości ISO 19011 (obecnie obowiązuje wydanie z 2018r.) i jej wytycznych audytorem nie zostaniesz.
Audyt jest złożonym procesem, i aby mówić o jego sukcesie audytor ma szereg formalności do spełnienia. Norma zawiera wszelkie wytyczne dotyczące planowania, zarządzania, dokumentowania i przeprowadzania audytu. Czy na pewno wiesz co musisz zrobić, aby podjęte przez Ciebie działania można było nazwać audytem?
Czy znasz wymagania ISO 19011? Sprawdź się – przejdź do QUIZU
NASTĘPNA STRONA |
Masz pytania związane z Systemem Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.