Wskazówki w zakresie zarządzania antykryzysowego

Jakiś czas temu kolega pisał o tym jak żyć i pracować z koronawirusem (COVID-19) oraz jak nam mogą w tym pomoc normy ISO, a także jak pracować w czasach pandemii.

Chciałabym też poruszyć kilka ważnych kwestii dot. zarządzania antykryzysowego. Mam nadzieję, że organizacje, szczególnie ich najwyższe kierownictwo, będą poświęcać więcej uwagi zarządzaniu ciągłością działania i zarządzaniu antykryzysowemu, a ryzyka nie będą oceniane ogólnikowo i formalnie, tylko żeby odhaczyć spełnienie wymagania jakiejkolwiek normy wdrażanej w organizacji.

Obecnie wielu przeszukuje literaturę i szuka szybkich rozwiązań, które mogą dać oczekiwany efekt. Warto jednak podejść do tematu gruntownie i patrzeć przez pryzmat swojej organizacji. Praktyczne porady o zastosowaniu norm do zarządzania ryzykiem i utrzymania ciągłością działania w oparciu głównie o normę międzynarodową ISO 22301 Systemy Zarządzania Ciągłością Działania możecie przeczytać w artykułach:

Zobacz podobne  NIS2 - Kluczowe powiązania z normami i aktami prawnymi?

Dobrą decyzją będzie skorzystać z pomocy profesjonałów – zapraszamy do współpracy!

A oto kilka rekomendacji, które powinny pomóc w tym trudnym czasie:

  • Zabezpieczenia i środki antykryzysowe należy podejmować lokalnie. Oznacza to, że mają one być wypracowane i wdrażane grupą zaangażowanych i zainteresowanych osób w firmie (najczęściej będzie to kierownictwo i management). Jeśli brakuje takich ludzi w organizacji, to książkowe rozwiązania nie pomogą.
  • Rozłożyć odpowiedzialność za przyszłość firmy między właścicieli, kierownictwo, pracowników proporcjonalnie do ich wpływu i wkładu. Każdy podejmuje ryzyko i ponosi straty, wszyscy są zaangażowani we wprowadzane zmiany.
  • Zwrócić uwagę na podstawowe potrzeby klientów lub osób niebędących klientami, które w nagłych przypadkach i przy minimalnych zmianach np. technologicznych mogą zaspokoić potrzeby twojej firmę.
  • Patrzeć na całość i poszczególne procesy/ elementy/ personel przez pryzmat nie tylko wyników, ale raczej skuteczności, a przede wszystkim trwałości.
  • Kryzys to dobry sposób na pozbycie się tego, co jest zbędne i przez lata było pozostawiane bez zmian: produktów, technologii, oddziałów/filii, rynków, klientów, partnerów, pracowników itp.
Zobacz podobne  Normy serii ISO 27000

Jednak pamiętaj – chroń grupy pracowników ze strategicznych działów dla biznesu oraz ważnych dla firmy pracowników/partnerów pracujących nad kluczowymi produktami, usługami i/lub technologiami (ich główne oznaki: wysoka cena i niska dostępność na rynku pracy; wysokie koszty poszukiwania i utrzymania; szkolenie początkujących zajmie lata). Pamiętaj też o zdolnych i energicznych pracownikach, każdej kategorii pracowników i w każdym dziale, którzy są w stanie przyjąć odpowiedzialność po kryzysie.

  • Przyspieszyć podejmowanie decyzji i robić to w zespole tak szybko, jak się da, nie korzystać ze starych, długich ścieżek „zatwierdzania”, nie szukać i nie przekładać odpowiedzialności na mitycznego managera antykryzysowego.

 

Generalnie nikt nie wie, jak będzie wyglądał rynek, zwłaszcza dla tej konkretnej firmy i sama firma po kryzysie. Dlatego nic nie obiecuj i nie kłam.

Zobacz podobne  Jak zapewnić bezpieczeństwo w sektorze medycznym?

Autor: Maryna Kuczyńska (4424)


 

Masz pytania związane z Systemem  Zarządzania? Koniecznie dołącz do grupy na Facebooku ISO Poland. Twoje pytania na pewno nie zostaną bez odpowiedzi.

 

 

 

Scroll to Top