ISO 14001 – system zarządzania środowiskiem dla opornych – cz.4

Ciąg dalszy ISO 14001 – system zarządzania środowiskiem dla opornych – cz.3


Wiemy już, co to jest aspekt środowiskowy. Wiemy jak oddziałujemy na środowisko. Czas najwyższy zacząć spełniać wymagania normy ISO 14001 punkt po punkcie.

W pierwszej kolejności wymagane od nas jest, abyśmy ustanowić politykę środowiskową.

Co to jest? Jak to wygląda? Co w niej zawrzeć?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Na kartce papieru (jednej, nie więcej), krótko i zwięźle piszemy, jak chcemy zoptymalizować nasze oddziaływania na środowisko (co i o ile zmniejszyć, co i o ile zwiększyć). Następnie opisujemy sobie jakie rodzaje oddziaływania chcemy zmienić w okresie najbliższych 5 do 10 lat. Oczywiście może nam towarzyszyć lęk, co jeżeli na się nie uda? Nic, zupełnie nic. Polityka jest deklaracją odnoszącą się do naszej wizji. Naszym zadaniem jest dążenie do jej spełnienia, przy założeniu dobrych intencji, lecz nigdy nie możemy być pewni, czy po drodze nie spotkamy przeszkód, których się nie spodziewamy.

Zobacz podobne  UWAŻAJ na tani certyfikat ISO!

Przykładowo:

    Nasz Instytut chce, w ciągu najbliższych 5 lat zmniejszyć swoje oddziaływanie na środowisko w zakresie:

  • Emisji spalin – dążymy do tego aby jak największa ilość samochodów w naszej firmie spełniała normę EURO 5 i była zasilana gazem LPG lub CNG (hybrydy są za drogie :)).
  • Zużycie papieru i innych materiałów biurowych – chcemy ograniczyć ilość drukowanych dokumentów do niezbędnego minimum, w zgodzie z przepisami. W ciągu 3 lat chcemy wyeliminować zużycie materiałów biurowych na potrzeby wewnętrzne.
  • Zużycie innych rodzajów energii – dążymy do stanu, gdzie cały wyposażenie elektroniczne będzie charakteryzowało się posiadaniem znaków: przyjazne środowisku, minimalne zużycie energii (Energy Star), w pełni poddany recyklingowi.
  • Warunki pracy – chcemy aby nasi pracownicy ograniczyli podróże do minimum, znaczny wolumen usług świadczyli za pomocą sieci, a ich czas pacy nie przekraczał 8 godzin na dobę.

Oto wola IKMJ

 

Zobacz podobne  Ile kosztuje certyfikat ISO - co wpływa na cenę ISO - koszt ISO

Jak widzicie, sformułowanie polityki środowiskowej na potrzeby systemu zarządzania środowiskiem ISO 14001 nie jest trudne. Polityka ta jest realna i wyznacza nam realne cele do spełnienia, które przenoszą się na ograniczenie zużycia środowiska naturalnego.

Pozostaje mi jedynie wysłać politykę mailem do mojej szefowej (nie drukuję, nie ma potrzeby). Gdy moja szefowa zatwierdzi politykę środowiskową, roześlemy ją do naszych pracowników (oczywiście mailem, gdyż wystarczy że mamy ustawione żądanie potwierdzenia dostarczenia i otwarcia wiadomości :)) i zamieścimy na stronie internetowej. Dzięki temu spełnimy następne wymagania normy ISO 14001.

Polityka systemu zarządzania środowiskiem ISO 14001 ma być zakomunikowana wszystkim członkom personelu oraz stronom zewnętrznym – zakomunikowana publicznie. Myślę, że nasza strona internetowa jest wystarczającym medium.

Zobacz podobne  Jak zapewnić bezpieczeństwo w sektorze medycznym?

Tak oto dzięki Wam drodzy czytelnicy, Instytut dorobił się własnej polityki środowiskowej ISO 14001.

Zobacz wszystkie części:

Autor: Mariusz Mazur

Scroll to Top