Broń – od czego zacząć?

Klienci często zadają nam pytanie: Kto, co i kiedy trzeba stosować jeśli chodzi o broń i towary podwójnego zastosowania?

Zacznę może od broni.

Broń to inaczej uzbrojenie, czyli – amunicja, materiały wybuchowe, wyroby, ich części i technologie. Długo można wymieniać rodzaje broni, lecz przytoczę tu najprostsze i najczęściej spotykane:

  • pistolety i karabiny gładkolufowe i amunicja
  • pistolety i karabiny gwintowane ii amunicja
  • moździerze, granatniki i amunicja
  • działka i działa i amunicja
  • bomby, torpedy, rakiety, pociski kierowane
  • materiały wybuchowe takie jak popularny plastik (C4), ale też dynamit czy inne substancje wybuchowe

 

Musimy pamiętać, że bronią są też części do pistoletów, karabinów, działek, granatników itp., a to często dla nas nie jest takie oczywiste.

Zobacz podobne  Jak wdrożyć wymagania normy ISO 9001?

Szczegółowy wykaz wszelkich rodzajów broni (uzbrojenia) podlegających regulacjom znajdziecie w Rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 lutego 2018 r. w sprawie wykazu uzbrojenia, na obrót którym jest wymagane zezwolenie.

Aby handlować towarem tam wymienionym potrzebne są stosowne zezwolenia i koncesję. Jakiekolwiek próby zakupu lub sprzedaży bez wymaganych zezwoleń i koncesji zawsze będą kończyć się tak samo – więzieniem!

Aby móc handlować bronią musimy spełnić wymagania następujących ustaw:

  • Ustawa z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym
  • Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji
  • Ustawa z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego
  • Ustawa z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa
Zobacz podobne  Ile kosztuje certyfikat ISO - co wpływa na cenę ISO - koszt ISO

Dopiero po spełnieniu wymogów określonych w tych przepisach możemy dokonywać jakiegokolwiek obrotu bronią.
Ukoronowaniem naszego wysiłku jest uzyskanie Koncesji na wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym.
Dodatkowo sprawdźcie jak uzyskać Zezwolenie na eksport towarów o znaczeniu strategicznym (uzbrojenie) lub Zezwolenie na transfer wewnątrzunijny towarów o znaczeniu strategiczny.

Autor: Mariusz Mazur (2762)

Scroll to Top