Ciąg dalszy serii: Jak wdrożyć OHSAS 18001 (PN-N 18001) – krok po kroku
Identyfikacja zagrożeń, ocena ryzyka i określenie środków kontroli
Mamy pierwszą procedurę identyfikacji zagrożeń, której wymagają obie normy OHSAS 18001 i PN-N 18001. Jeżeli norma OHSAS w jakimś punkcie mówi o ustanowieniu , wdrożeniu i utrzymaniu procedury, musimy mieć ją mieć w formie zatwierdzonego dokumentu (papierowego lub elektronicznego).
Norma OHSAS 18001:2007 nakazuje objąć wszystkich wszystkie osoby mające dostęp do miejsc pracy, a więc wszystkich osób przebywających pod opieką pracodawcy tzn. naszych pracowników, podwykonawców jak również gości (patrz pkt.3.12). Norma PN-N 18001:2004 mówi się tylko o pracownikach ( patrz pkt. 3.2).
Trzeba pamiętać, iż OHSAS 18001 wymaga uwzględnienia prac rutynowych i nierutynowych jak również zachowania osób, infrastrukturę, sprzęt i materiały w miejscu pracy oraz zmiany (lub proponowane zmiany) w organizacji albo w systemie zarządzania BHP nie zapominając o zmianach przejściowych.
Metodologia identyfikacji zagrożeń i oceny ryzyka powinna być adekwatna do rodzaju prac, aby zapewnić, że jest bardziej pro aktywna niż reaktywna.
Jak przeprowadzimy ocenę to kolejnym krokiem jest decyzja o środkach kontroli. Przy wprowadzaniu środków kontroli lub rozważaniu zmian w stosowanych dotychczas środkach ochrony należ y zastosować następującą hierarchię środków ochrony:
- eliminacja,
- zastąpienie
- środki techniczne,
- sygnalizacja/systemy ostrzegawcze i/lub
- środki administracyjne,
- środki ochrony indywidualnej, ale o tym każdy specjalista ds. BHP dobrze wie.
Źródło:
OHSAS 18001:2007
PN-EN-18001:2001
Autor: Halina Rygał