Wybierając produkt spożywczy chcemy żeby był świeży, zdrowy i dobrej jakości. Rzadko zdajemy sobie sprawę że dokonując wyboru kierujemy się zdrowotną jakością produktu spożywczego.
Na jakość zdrowotną żywności składa się szereg własności, które tworzą charakterystykę produktu uwzględniając jego funkcjonalność, bezpieczeństwo, cechy organoleptyczne i wartość odżywczą.
Funkcjonalność produktu determinowana jest jego trwałością, szybkością i łatwością przygotowania oraz rodzajem opakowania. Cechy organoleptyczne, takie jak smak czy zapach nie zawsze są możliwe do oceny w trakcie zakupu, dlatego zasadniczo oceniamy wygląd, konsystencje i barwę, które dostarczają szczególnie istotnych informacji w przypadku żywności świeżej. Produkty żywnościowe są dla człowieka paliwem energetycznym, dostarczają materiał budulcowy oraz niezbędne do funkcjonowania elementy takie jak witaminy czy makroelementy. Ostatnia cecha związana z jakością zdrowotną to bezpieczeństwo żywności. Żywność bezpieczna nie zawiera czynników, które mogą wpłynąć ujemnie na zdrowie konsumenta, a należą do nich toksyny, antybiotyki a przede wszystkim drobnoustroje chorobotwórcze.
Dzięki wdrażaniu systemów takich jak HACCP lub ISO 22000, wszystkie wymienione czynniki wpływające na jakość zdrowotną żywności, są monitorowane w czasie produkcji. Monitorowanie polega na wyznaczeniu punktów krytycznych oraz nadzorowaniu spełnienia wyznaczonych limitów, dla poszczególnych czynników mogących obniżać jakość zdrowotną produkowanej żywności.
W zapewnianiu jakości zdrowotnej produktów spożywczych biorą udział wszyscy uczestnicy łańcucha żywnościowego, gdyż proces ten rozpoczyna się od surowca, a kończy dostarczeniem gotowego produktu konsumentowi.